ABD Covid-19'un kökenini buldu mu?

Koronavirüsün (Covid-19) pandemisinin kökenlerine odaklanmaya çalışan bilim insanları, kritik bulguları kamuoyu ile paylaştı.

2019'un aralık ayından bu yana dünya genelinde 6 milyon kişinin hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüse (Covid-19) ilişkin araştırmalarını sürdüren bilim insanları kritik bulgular elde etti. 

İlk olarak New York Times tarafından yayınlanan makalede, 2019'da Wuhan'da Covid-19'a neden olan patojen SARS-CoV-2 virüsünün yayılmasının izleri takip edilmişti. ilk vakaların tespit edildiği Huanan Deniz Ürünleri Toptan Satış Pazarı'ndaki enfeksiyonun genomlarını araştırdı. 

Aynı zamanda, Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden araştırmacılar, 2020'nin başlarında hayvanlardan ve pazar çevresinden topladıkları virüs örneklerinin ardından bulguları paylaşmıştı. 

Son bulgulara göre virüsün pandeminin merkez üssü olarak adlandırılan Huanan Toptan Deniz Ürünleri Pazarı'ndan başlamak üzere virüsün hayvanlardan insanlara birden fazla kez bulaştığı belirlendi. 

Virüsün ilk olarak Wuhan Viroloji Enstitüsü'nden bir sızıntıyla başlamış olma olasılığı tartışmaların başında geliyordu. Sekiz milyondan fazla insanın yaşadığı Wuhan'daki hareketli canlı hayvan ticaretinin en önemli noktası olan Huanan Toptan Deniz Ürünleri Pazarı'nda hangi hayvanların virüsü taşıdığı tespit edilemese de Viroloji Enstitüsü'nün üzerindeki kara bulutlar biraz da olsa dağıldı. 

Vox'ta yer alan habere göre, 2019 yılında Wuhan çevresindeki fotoğrafları, satış kayıtlarını, sosyal medyayı, genom dizilerini, anketleri ve enfeksiyon kalıplarını inceleyen araştırmacılar, "Büyük oranda, özellikle canlı memeli satıcılarının çoğunun bulunduğu Huanan pazarının batı kesimiyle bağlantı tespit ettik" açıklaması yaptı.