ABD’nin sonu Roma gibi olacak

İnternet ve birçok teknolojiye öncülük etmiş halen bile beyin göçü olarak kendi ülkesine insan gücü alan ABD’nin aynı zamanda Irak ve Afganistan gibi coğrafyalarda da insanlığa aykırı saldırılar ve mazlum insanların kanı bulunmakta. Dünyanın çeşitli noktalarına kendi finanse ettiği ve örgütlediği terör grupları ABD’nin sonu olabilir…

İsviçre merkezli finans kurumu Credit Suisse, içinde bulunduğumuz dönemde Amerikan ekonomisinin yüzde 33,5 daralarak rekor oranda küçüleceğini tahmin ediyor. Bu 1945'e kadar gidildiğinde kaydedilen en düşük çeyreklik daralmaya işaret ettiğine kuruluş dikkat çekiyor. Bankaya göre Amerikan ekonomisi 2008 finansal krizinden sonra en şiddetli daralmasını yüzde 8,4 ile gerçekleştirdiği biliniyor.

110

 Amerika’nın dış istihbarat kuruluşu CIA servisinin yetiştirdiği DAEŞ ile Pentagon'un yetiştirdiği YPG uzun süredir Ortadoğu’da savaşmakta. Finansmanlığını yapan ABD ise bu iki taraf da fonlayabilmesi için finansal güce ihtiyacı var. Analistlere göre ABD, eski konumuna gelmek için gerilim stratejisi ile milyarlarca dolarlık silah satışından ciddi gelirler elde etmeye çalıştığı görülüyor. 

210

ABD’nin finansal hareketlerini uzun süredir takip eden yerli yabancı analistler ve kuruluşlar, Amerika'nın zayıflaması sonucu kendisinin 1945'te kurduğu dünya ekonomik altyapısını kendi lehine tekrar dönmesini istiyor. IMF ve Dünya Bankası kuruldu, yollar açıldı, serbest piyasa ekonomisi işletildi, sistem daha da genişledi. 1990'lardan sonra ve kendisine kendisi gibi ticaret yapan, Çin, Hindistan ve Asya'daki diğer ülkeler çıktı.

KENDİ LEHİNE OYUNLAR KURMA PEŞİNDE

Uzmanlar, Amerika için 1945-1960 arasındaki büyük ekonomik imparatorluk eskisi kadar zengin değil. Özellikle Amerika'nın beyaz kısımları. Şimdi o kurulan yapıyı kendi ideallerine göre serbest piyasa ekonomisi, demokrasiler, iyi yönetişim dedikleri sistemle yönetecek iken tamamen kendisine yönelik, kendi çıkarına yönelik bir yapılanma boyutuna girdi. Bu da bütün dünyada çatışmalar çıkarttı şeklinde durumu özetliyorlar.

410