Çip üreticilerinden Biden'a tepki

Tayvan ve Güney Kore’deki çip üreticileri, ABD’nin çip krizine dair bilgi istemesine tepki gösterdi. Üreticiler, müşterilerinin bilgilerini koruyacağını açıkladı.

Tüketici elektroniğinden otomotive kadar çip krizi birçok sektörde devam ediyor. ABD hükümeti ise küresel çip krizini çözüme kavuşturmak için yeni adımlar atıyor.

ABD Ticaret Bakanlığı, Tayvan ve Güney Kore’deki çip üreticisi firmalardan çip krizine dair bilgi talep etti. ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, üreticilerin bu gönüllü çağrıya yanıt vermemeleri halinde farklı araçları devreye sokacakları yönünde uyarıda bulundu.

Dünyada en fazla çip üretiminin yapıldığı iki ülke Tayvan ve Güney Kore’deki çip üreticileri ise ABD’nin bu uyarısına tepki gösterdi.

Taiwan Semiconductor Manufactoring, ABD’den gelen açıklamaya ilk tepki verenlerden biri oldu. Küresel çip üretiminin yarısından fazlasını yapan şirketin yöneticisi Sylvia Fang, müşterilerine ilişkin hassas bilgilerin kesinlikle korunacağını ve paylaşılmayacağını açıkladı.

United Microelectronics Corp. Yöneticilerinden Liu Chi-tung da benzer bir açıklama yaparak, müşterilerin bilgilerinin korunacağının altını çizdi.