ABD Çin’i manipülasyon yapmakla suçladı

Çin Merkez Bankası ABD’nin manipülasyon iddialarına ithafen yaptığı açıklamada, “Yuan’daki harekete piyasa karar veriyor” ifadelerini kullandı.

ABD Çin’i manipülasyon yapmakla suçladı

Bloomberght’in aktardığı habere göre, ABD Hazine Bakanlığı Mayıs sonundan bu yana yalnızca 12 en büyük ticari partnerlerini değil ABD ile 40 milyar doların üzerinde ikili ticarete sahip tüm ülkeleri izleme kriteri kapsamına aldı.

 Ayrıca ABD izlenme kriterlerinden olan cari fazlanın eşiğini GSYH'nın yüzde 3'ünden fazla olması kriterini de yüzde 2'ye indirerek, izlenen ülkeler listesini de genişletmişti.

 29 Mayıs’ta yayımlanan raporda Çin kur manipülatörü sayılmamış ancak yakından izlenmesi gereken ülkeler arasına alınmıştı.

ABD hangi ülkeleri izliyor?

29 Mayıs tarihli ABD'nin Önemli Ticaret Partnerlerinin Makroekonomik ve döviz kuru politikaları raporunda, İrlanda, İtalya, Malezya, Singapur ve Vietnam, halihazırda izlenmekte olan Çin, Almanya, Japonya ve Güney Kore dörtlüsüne eklenirken, Hindistan ve İsviçre, ek inceleme kapsamındaki ülkeler listesinden çıkarılmıştı.

Kur manipülatörü ilan etmek için gerekli kriterler neler?

1988 yılında çıkan yasa kapsamında, ABD Hazinesi bir ülkeyi kur manipülatörü olarak tanımlayıp tanımlamayacağına dair;

-ABD ile ciddi ticaret fazlası,

-Cari fazlanın GSYH'nin yüzde 2'sinden fazla olması

-Tek taraflı, kalıcı kur müdahalesine ilişkin kanıtlar

olmak üzere üç ana kritere bakıyor. Kur manipülasyonu durumunda ilgili ülkeye çeşitli ticari yaptırımlar uygulanıyor.

1994 yılındaki Clinton yönetiminden bu yana hiçbir ABD Hükümeti, ticari ortaklarını kur manipülatörü olarak nitelemedi.

Donald Trump, seçim kampanyası boyunca yuanın değerini piyasaya müdahale ederek düşük tutmakla suçladığı Çin'i göreve geldiği ilk gün döviz manipülatörü ilan etme vaadinde bulunmuştu.

Çin karşı çıktı

Çin Merkez Bankası (PBOC) tarafından, ABD'nin Çin'i kur manipülatörü ilan edilmesine yönelik yapılan açıklamada, "Yuan'ın son dönemdeki değer kaybı

Çin tarafından manipüle edilmedi, karar piyasa tarafından verildi" dendi.

PBOC ayrıca, "ABD'nin ithamı kur konusundaki küresel fikir birliğine aykırı" dedi.

Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret savaşının tırmanması birlikte parite kilit önemdeki 7 seviyesinin üzerine tırmanmıştı. Off shore yuan kuru TSI 10:35'de yaklaşık 7.0640 seviyesinden işlem gördü.