ABD, olası Tayvan işgaline karşı Çin'e yaptırım planlıyor

Asya - Pasifik'te Tayvan krizi her geçen gün derinleşirken ABD, olası işgale karşı Çin'e karşı yeni yaptırım uygulamayı planladığı iddia edildi.

Son olarak ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin ziyaretinin ardından Tayvan krizi derinleşirken, ABD'nin olası bir Tayvan işgalini önlemek için Çin'e yaptırım uygulamayı planladığı iddia edildi.

Independent Türkçe'nin Reuters'tan aktardığı habere göre, haber ajansı ile bilgi paylaşan kaynaklar, ABD'nin yaptırım planlarını 24 Şubat'ta başlayan Ukrayna savaşından sonra değerlendirmeye aldığını belirtti.

Kaynaklar, yaptırım kararının 2 Ağustos'ta gerçekleşen ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin ziyaret etmesinin ardından tırmanan Pekin-Taipei gerginliğinin ardından tekrar gündeme geldiğini vurguladı. 

Yaptırımlarda Çin'in askeri teknolojilerinin hedef alınabileceğini ifade eden kaynaklardan ABD merkezli Demokrasilerin Savunulması Vakfı'ndan (FDD) Craig Singleton, şunları söyledi: "Büyük ihtimalle yaptırımlara dair ilk görüşmeler, Çin'in Tayvan'a karşı askeri operasyonunu sürdürmesini sağlayacak belirli teknolojilere erişimini kısıtlamak hakkında olacak."

Öte yandan Washington yönetiminin yaptırımların uygulanması için Avrupa birliği'nde (AB) lobicilik faaliyetleri yürttüğü de bildirildi. ayrıca Tayvan'ın da benzer bir adım için AB üzerinde diplomatik baskı kurmaya çalıştığı belirtildi.