ABD TikTok'u yasaklamayı gündemine aldı

Çin'in dünya genelinde milyarlarca kullanıcıya ulaşan ve güvenlik açıkları, verilerin toplanması ile gündeme gelen uygulaması TikTok için ilk hamle Hindistan'dan gelmişti. Hindistan, içerisinde Tiktok'un da bulunduğu Çin'e ait 25 uygulamayı yasaklamıştı. İkinci hamle ise ABD'den geldi. ABD Dışişleri Bakanı, "TikTok dahil Çin merkezli sosyal medya uygulamalarını yasaklamayı kesinlikle değerlendirdiklerini" açıkladı.

Çinli ByteDance firmasının 2013 yılında geliştirdiği sosyal performans uygulaması TikTok hakkında ABD’den önemli bir açıklama geldi. Fox News’a konuşan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, TikTok dahil Çinli sosyal medya uygulamalarını yasaklamayı “kesinlikle değerlendirdiklerini” dile getirdi.

CNN’in aktardığı habere göre, Washington’da üst düzey bir diplomat, “Eğer özel bilgilerinizin Çin Komünist Partisi’nin eline geçmesini istiyorsanız TikTok’u indirebilirsiniz” dedi.

ABD’de Kongre üyeleri, son dönemde artan şekilde ülkedeki TikTok kullanımının ulusal güvenlik sorunu yarattığını öne sürüyor. Kongre üyeleri, Çin yasalarına göre Çinli şirketlerin Çin Komünist Partisi tarafından kontrol edilen istihbarat çalışmalarını desteklemesi gerektiğini iddia ediyor.

ABD’nin açıklaması, iki ülke arasında ticaret, salgın ve Hong Kong başlıklarında gerilimin tırmandığı bir dönemde geldi.