ABD ve Çin müzakerelerde birbirini suçladı

Alaska’da Biden yönetimi ve Çin’den üst düzey yetkililerin katılımıyla yapılan görüşmeler gergin başladı. Siber güvenlik ve ticaret savaşları gibi konuların gündeme geldiği görüşmede, ABD ve Çin heyetleri birbirlerini suçladı.

ABD ve Çin heyetleri Alaska’nın Ankraj kentinde bir araya geldi. Görüşmeye katılan ABD heyetinde Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken yer aldı. Çin heyetinde ise Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Vang Yi ve Merkez Dışişleri Komisyonu Bürosu Müdürü Yang Cieçı görüşmeye katılan isimler arasındaydı.

Gergin başlayan görüşmenin konu başlıkları arasında siber saldırılar ve ticaret savaşları gibi kritik konular bulunuyordu. Güvenlik Danışmanı Sullivan, çatışma peşinde olmadıklarını ancak sert bir rekabetin olmasından memnun olacaklarını dile getirdi. Blinken ise Çin ve ABD’nin kendilerine has siyasi rejimlerinin olduğunu ancak iklim değişikliği ve küresel ekonomi gibi konularda ortak çıkarları bulunduğunu belirtti.

ÇİN'DEN ABD'YE İKİYÜZLÜLÜK SUÇLAMASI

Sincan bölgesinde Uygurlara karşı yapılan uygulamaları gündeme getiren Sullivan, Çin’in Hong Kong ve Tayvan’a yönelik politikasını da eleştirdi. Çin heyeti ise bunların iç meseleler olduğunu ABD’nin karışmaması yönünde uyarıda bulundu. Çin Dışişleri Bakanı Yang, ABD’yi ikiyüzlülükle suçladı. ABD’nin askeri ve mali gücünü diğer ülkeler üzerinde kullanmasını eleştiren Yang, siyah Amerikalılara karşı yapılan ırkçı saldırıları dile getirdi. Öte yandan Yang, ABD’nin insan hakları konusundaki mazisine vurgu yaptı. 

Görüşmedeki gerginlik devam ederken, Çin heyeti ABD’yi Hong Kong’a uyguladığı yaptırımları eleştirdi. Blinken’in siber güvenlik konularını gündeme getirmesiyle birlikte Yang, ABD’nin bu konuda kimseyi eleştirme hakkı olmadığını söyledi. 

"ABD DEMOKRASİ İHRAÇ ETMEYİ BIRAKSIN"

Çin Dışişleri Bakanı Yang, ABD’nin Çin yönetimine yönelik suçlamalarını kabul etmediklerini belirtti. Çin’in başka ülkelerin insanlarını katletmesi ve rejimleri devirmesinin söz konusu olmadığını söyleyen Çinli Bakan, ABD’nin önce kendi imajını değiştirmesi gerektiğini vurguladı. Yang, “ABD’nin kendi demokrasisini dünyaya ihraç etmeyi bırakmasının” ve “ABD’de yaşayan çok sayıda insanın ABD’deki demokrasiye olan güveninin oldukça azalmasının” önemli olduğu ifadelerini kullandı.

ABD heyetinin evrensel değerlerden bahsetmesini eleştiren Yang, ne ABD’nin ne de batı dünyasının uluslararası kamuoyunu temsil etmediğini belirtti. Çinli bakan, son zamanlarda yaşanan gelişmelerin iki ülke arasındaki ilişkileri hiç olmadığı kadar zor bir duruma soktuğunu söyledi. ABD’nin Çin’e yönelik yaptırımları hakkında ise, Çin’i boğmanın imkansız olduğunu söyleyerek tepki verdi.

BASIN DIŞARI ÇIKARILDI

Yang’ın açıklamaları yapması sırasında ABD tarafı basını dışarı çıkarmak istedi. Yang ise bunun haksızlık olduğunu söyleyerek ABD’nin tavrını eleştirdi. ABD Dışişleri tarafından konu hakkında yapılan açıklamada, tarafların iki dakikalık konuşmalar yapması konusunda anlaştıklarını ancak Yang’ın 18 dakikalık konuşmasıyla bu anlaşmaya uymadığını dile getirdi.

Çin heyeti, Perşembe ve Cuma günleri en az üç oturum olacak şekilde yapılacak görüşmeler için ilerleyen zamanlardaki diyaloğu geliştirecek potansiyelde olduğunu belirtti. Beyaz Saray sözcüsü Jen Psaki ise bu toplantıların bir seri özelliği taşımayacağını söyledi.