Koronavirüs kararı ABD'yi bölecek mi?

Bulaşıcı hastalıklar uzmanı, pandemiye yönelik tecrit kısıtlamalarını çok erken hafifletmeye başlayan eyaletler için vahim sonuçlar olabileceği uyarısında bulundu. Bazı eyaleler kısıtlamaları kaldırmayacağını açıklarken California'dan bağımsızlık çıkışı geldi. Peki böyle bir ihtimal var mı?

Minnesota Üniversitesi Bulaşıcı Hastalıklar Araştırma ve Politika Merkezi Direktörü Michael Osterholm, faaliyetleri başlatma konusunda ısrarcı olan eyaletlerin “daha sonra büyük bir bedel ödeyeceğini” ve kısıtlamaları gevşetmenin “ateşe benzin dökmeye” benzediğini söyledi.

Osterholm yorumlarını CNN'e verdiği mülakatta şu ifadeleri kullandı:

"Eğer bununla yaşamayı öğreneceksek, sizi vuracağından karşısına geçip onu küçümsemezsiniz ve bunun artık öğrendiklerimizden biri olduğunu düşünüyorum. Ve bu şu anda gerçekten önemli bir konu. Hastalığın yayılması artarken, hastanelerimiz bununla baş edemezken ve ne olduğunu bilmek için dahi yeterince testimiz yokken, kısıtlamaları gevşetmenin sırası değil."

Georgia, Florida ve Nevada gibi eyaletlerin evde kalma talimatını gözden geçirmesi ya da halkın alışveriş yapmaya ve işe dönmesine ve de muhtemelen virüsü kapmasına ve yaymasına izin veriyor.

Osterholm, Amerikan halkının ve yetkililerinin uzun süren virüsle nasıl başa çıkacaklarını düşünmeye başlaması gerektiğini ifade etti.

Osterholm, “Halk olarak, sadece bu virüs yüzünden nasıl öleceğimizi değil aynı zamanda önümüzdeki 16 veya 18 ay boyunca onunla nasıl yaşayacağımızı da tartışmamız gerekiyor. Bu bir kavga değil, bu bir savaş” dedi.

Şarku'l Avsat'ta yer alan bilgilere göre Osterholm, New York Valisi Andrew Cuomo’nun basın toplantısında altını çizdiği, eyalet nüfusunun yüzde 13,9’unda koronavirüs antikoru olduğunu gösteren yakın zamanlı çalışmaya dikkati çekti.

Bulaşıcı hastalıklar uzmanı, düşük sayının, halkın herhangi bir sürü bağışıklığına ulaşmadan önce ABD’nin ne kadarına virüsün bulaşması gerektiğini gösterdiğini söyledi.

Osterholm, “Virüs bütün (New Yorklululara) bulaşsa da ne kadar ileri gitmemiz gerektiğini düşünün, çünkü antikor açısından yüzde 60, 70 pozitif olana kadar virüs ilerlemeye devam edecek. Antikor açısından pozitif olmak ya hastalığı geçirdiğiniz ya da onu aşı yoluyla aldığınız anlamına gelir ve aşı yakında hazır olmayacak ” dedi.

Araştırmacılar hala ABD’de koronavirüs salgınının kökenine ilişkin yeni bilgiler ortaya çıkarıyor.

Daha fazla bilgi elde ettikçe, uzmanlar artık Los Angeles’ta şubatın başlarında hayatını kaybeden bir kadının ABD’de virüsten ölen ilk kişi olduğuna inanıyor.

Uzmanlara göre, bu kadının seyahat nedeniyle değil de çevresindekiler yüzünden hastalığı kapması virüsün, kadının şubatın başlarındaki ölümünden önce ABD’de çoktan dolaştığına işaret ediyor.

Independent Türkçe'de yer alan habere göre, Osterholm, virüsün başlangıçta düşünüldüğünden daha uzun süre yayıldığı için ABD’nin çok daha uzun bir savaşa hazır olması gerektiğini söyledi.

Osterholm, “Şu ana kadar olduğu gibi kötü, dokuz turluk oyunun sadece ikinci turundayız, şimdiye kadar gördüğümüz tüm dinamik yayılmaya rağmen daha kat edeceğimiz çok mesafe var. Gerçekten bütün bu pandemi deneyimine yeni başlıyoruz” dedi.

TRUMP'IN PANDEMİ KARARI ABD'Yİ BÖLER Mİ?

Tüm dünya, Covid-19 salgını ile son dönemde "Amerika bu krizden nasıl çıkacak veya çıkabilecek mi?" sorusuna kilitlendi.

ABD’nin son 40 yıldır ayakta tutulmaya çalışılan Federal bir pozisyonu var. Biliyorsunuz ki ABD, eyaletlerden oluşan bir ülke. Bunların içinde “Texas ve Californiya” federal devlete sürekli itirazda bulunarak, ekonomik anlamda yüksek gelir seviyesine sahip olduklarını ve  kendi kendilerine yetebiliyorken Amerikan Federal sistemine para kazandırmak istemediklerini belirtiyorlar.

Özellikle Californiya ile Amerikan Merkezi hükümeti arasında yaklaşık elli binden fazla dava var. ABD eyaletlerden oluştuğu için her eyaletin Amerika Federal Devleti’ne karşı açtıkları davalar ise devasa boyutlarda.

Covid-19’un çıkması ile birlikte eyaletler ile Federal Hükümet arasındaki bu mücadele tetiklenecektir. Evlerine kapanan insanların organize olma durumu, bu insanların süreç içerisinde birleşerek “ayrışmayı” isteyen bir halk durumuna getirecektir. Yaklaşık 10-15 yıllık bir süreçte ABD’nin bugün yaşadıkları, eyaletlerin başkaldırısına ve hükümetin “bölünme matematiğine” doğru sürüklenmesine sebep olabilir.