ABD'de bir yaşındaki siyahi bebek kafasından vuruldu

George Floyd’un polisin orantısız güç kullanması sonucunda hayatını kaybetmesiyle düzenlenen protestolar son bulmamışken, ABD her geçen gün bir siyahi polis şiddetinden ötürü hayatını kaybediyor. İsrailli polisleri şiddet konusunda geçen ABD polislerinin orantısız güç kullanması, siyahiler tarafından protesto ediliyor. Son olarak bir yaşındaki bir siyahi bebek polis açtığı kuruşunla başından vuruldu.

ABD, uzun yıllardır işgal altında tuttuğu Filistin’de bölgenin asıl hak sahiplerine şiddet uygulayan İsrail’i geride bıraktı. Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) polisin sınırsız şiddet kullanması karşısında her geçen gün siyahiler hayatını kaybediyor. Çalıştırılmak üzere Afrika’dan zorla Amerika’ya getirilen siyahiler, yıllar içerisinde her türlü şiddete maruz kaldı ve köle pazarlarında alınıp satıldı. Amerika getirilirken, gemilerde hayatını kaybeden siyahiler, Amerika’da da insanlık dışı şartlarda çalıştırıldı.

Maruz kaldıkları insanlık dışı uygulamalara karşı mücadele etmeye başlayan siyahiler, zaman içerisinde haklarını sırayla aldı. Eğitimden çalışma hayatına, sağlık politikaya kadar sosyal yaşantıda beyazlarla aynı hakka sahip olan siyahiler, her şeye rağmen polis şiddetinden ötürü hayatını kaybediyor. Nitekim geçtiğimiz yıl polisin orantısız güç kullanmasından dolayı hayatı kaybeden George Floyd, bu durum en önemli örneklerinden biri. Siyahilere hâlihazırda ABD’de suçlu gözüyle bakıldığının en net göstergesi. George Floyd’un hayatını kaybetmesinin ardından başlayan Black Lives Matter (BLM) protestoları sona ermemişken, ABD’nin Teksas eyaletinin Houston kentinde bir soyguncuyu kovalayan polisin ateş etmesi sonucunda bir siyahi başından vuruldu. Protestolardaki şiddet eylemleri her geçen gün artarken, bir siyahinin kaza sonucu vurulmasının dahi protestoların üzerinde etkisi olacak.

BİR YAŞINDAKİ SİYAHİ BEBEK HAYATINI KAYBETTİ

ABD’nin Teksas eyaletine bağlı Houston kentinde 3 Mart’ta bir soyguncuyla polis arasında kovalamaca yaşandı. Bezin istasyonunda soyguncuyu sıkıştıran polis görevlisinin açtığı ateş sonucunda bir yaşındaki siyahi Legend Smalls başından vuruldu. Polisin kontrolsüz ateşinin sonucunda soyguncu vurulurken, bebek başından yaralandı.

NBC News’te yer alan habere göre, kentin Emniyet Müdürü Yardımcısı Troy Finner açıklamalarda bulundu. Finner, öldürülen şüphelinin Smalls’un arabasına atladığını ve polisin, şüphelinin arabayı kaçırmaya çalıştığını zannettiğini söyledi. Başından vurulan bebeğin annesi ise avukatı ile yaptığı açıklamada “Oğlum bunu hak etmedi” dedi.

Oğlunun durumu hakkında açıklama yapan anne, “Baş kısmında hal mermi parçacıkları var. Yoğun bakımda tedavi görüyor. Ben sadece bebeğimin güvende olmasını istiyorum... Sadece sağlığına kavuşmasını istiyorum" ifadelerini kullandı. Olaya ilişkin de açıklamalarda bulunan Smalls, zanlının arabasına zorla bindiğini ve polisin kontrolsüz bir şekilde ateş açtığını açıkladı.

POLİS ŞİDDETİNDEN HAYATINI KAYBEDEN SİYAHİLER

Amerika’ya 400 yıl önce zorla getirilen siyahilerin yüz binlerce Amerika’ya ulaşamadan yolda hayatını kaybetti. 1525-1866 yılında Afrika’dan Amerika’ya getirilen 12,5 milyon siyahiden yaklaşık olarak 1,8 milyonu daha Amerika’ya basmadan hayatını kaybetti. ABD kölelerin sırtında yükselirken, bugün Siyahi kölelerin torunları her geçen polis şiddetinden ötürü hayatını kaybediyor.

George Floyd’un öldürülmesinin üzerinden fazla zaman geçmeden polis yetkilileri Wisconsin eyaletinde bir siyahiyi arkasından vurarak öldürdü. Sosyal medyada yer alan haberlerde polislerin 7 el ateş ettiği duyuluyor. Olaya şahit olanlar açıklamalarda bulundu. Ve Jakob Blake isimli siyahi ile polisler arasında tartışma çıktığını, Blake’in polis aracına binmek için hareket ettiğini açıkladı. Bu esnada da polislerin ateş ettiğini bildirdi.

Siyahilerin polis şiddetin yoğun şekilde maruz kalması ve her geçen gün hayatını kaybeden insanların sayısının artması sokak olaylarının yaşanmasını da arttırdı. Dolayısıyla her hayatını kaybeden siyahinin ardından halk sokaklarda orantısız güç kullanılmasını protesto ediyor.