Joe Biden ile Donald Trump'ın arasındaki fark kapanıyor

3 Kasım 2020'de yapılacak olan ABD Başkanlık seçimleri öncesinde Donald Trump ile en yakın rakibi Joe Biden arasındaki fark 14 puana kadar açılmış, anket sonuçlarını yorumlayan uzmanlar Biden'ın başkanlığa yakın olduğunun altını çizmişti. Covid-19 gölgesinde seçim mitinglerine yeniden başlayan Başkan Donald Trump, kısa sürede Joe Biden ile arasındaki farkı kapatmaya yaklaştı. ABD başkanlık seçimleri nasıl sonuçlanır? Joe Biden ABD Başkanı olacak mı?

ABD Başkanı Donald Trump, kasım ayında yapılacak olan seçimlerin ertelenmesi için başvurmuş fakat Trump'ın başvurusu Senato tarafından reddedilmişti. Hemen ardından sosyal medya ağı Twitter üzerinden takipçilerine seçimin ertelenmesine yönelik sorusu binlerce kişi tarafından yanıtlanırken, Trump Covid-19 gölgesinde seçim mitinglerine devam etti. 

Rakibi Joe Biden ile arasındaki fark 14 puana kadar açılırken, ABD Başkanı Trump'ın seçimin ertelenmesine yönelik mesajları da kazanamayacağı biçiminde yorumlandı. 

'ARADAKİ FARK KAPANIYOR'

CNN tarafından tarafından 12-15 Ağustos tarihleri arasında yaptırılan ve dün yayınlanan ankete katılanların yüzde 50'sinin, Demokrat Parti adayı Joe Biden ve Senatör Kamala Harris'e oy vereceğini açıkladı.

Ankete katılanların yüzde 46'sı ise Trump'ı ve görevdeki Başkan Yardımcısı Michael Pence'i destekleyeceklerini söyledi. Yaklaşık yüzde 1'i de başka bir adaya oy vereceğini belirtirken, yüzde 2'si ise hiçbir politikacıyı desteklemeyeceğini itiraf etti. Geri kalanlar henüz pozisyonlarını belirtmedi.

Timeturk'un TASS'tan aktardığı anket sonuçlarına göre, 2-5 Haziran tarihleri arasında yapılan bir ankette, ankete katılanların yüzde 55'i Biden'a, yüzde 41'i Trump'a oy vermeye istekliydi.

Kanal, son verilere göre, seçimlerde en önemli 15 ABD eyaletinde Biden için ortalama destek seviyesinin yüzde 49, mevcut Başkan Trump için ise yüzde 48 olduğunu belirtti.