ABD Başkanı'ndan Kuzey Kore'ye tarihi ziyaret

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un ile bir araya geldi, tarihi ziyaret sonrası görüşmeleri yeniden başlatma karar verdiler. Donald Trump, Kuzey Kore'ye ayak basan ilk ABD Başkanı oldu.

ABD Başkanı'ndan Kuzey Kore'ye tarihi ziyaret

Trump, Kuzey ve Güney Kore arasındaki silahsız bölgede Kim Jong Un ile bir araya geldi. Kim, Trump'ı sınır çizgisini geçmeye davet etti. Böylece Trump, Kuzey Kore topraklarına ayak basan ilk ABD başkanı oldu. Bu yapılan ziyaret Amerika Birleşik Devletleri ile Kuzey Kore arasında sürpriz olarak birçok politik sürece ve benzeri görülmemiş bir ilişkiye yeniden göz kırpmak anlamını taşıyor.

ABD başkanı Trump ve Güney Kore başkanı Kim Jong Un ilk kez, 1953'te Kore Savaşı'nda silahlı çatışmayı resmen sona erdiren ateşkes tarafından kurulan Güney ve Kuzey Kore arasındaki kara sınırında bir araya geldi.Trump'ın Kuzey Kore'ye ziyareti sonrasında tatsız geçmişe bir son vermek ve yeni bir gelecek kurmak adına ortak bir çalışma istedikleri ifade eden ikili, her iki tarafın müzakereleri nasıl başlatabileceklerini görmek için ekipler kuracaklarını ayrıca nükleer görüşmeleri yeniden başlatma kararı aldıklarını belirttiler. Sembolik ve tarihi görüşmenin gerçek ilerlemeye dönüşebileceği ve iki tarafın da yeni bir yol oluşturmak için bu tarihi adımın önemini ayrıca vurgulamak lazım.

Kore yarımadasının nükleersiz bir hale getirilmesini ve bu füzelerin azaltılmasını isteyen ABD yönetimi ile Güney Kore arasındaki bu ziyaret anlaşma anlamına gelmiyor. Her ne kadar Trump ve Kim, geçen yılın Haziran ayında Singapur'da ilk kez tanıştığında iyimser olsalar da, şubat ayındaki ikinci zirvenin ardından görüşmeler oldukça kopmuşlardı. Bu toplantı, yılın ilerleyen saatlerinde yolun aşağısında daha önemli bir toplantıya yol açabilir. Kuzey Kore için, bir milyondan fazla Kuzey Koreli'yi öldüren savaşın travmaları iyileşmedi. O zamandan beri, Kuzey Kore hükümeti ABD'yi nefretle ve hor görüyor. ABD bu algıları değiştirmek için çok az şey yaptığını ifade edebiliriz. ABDʼnin uzun süredir devam eden ABD politika görüşü, Kuzey Kore nükleer silah kullandığı sürece ABDʼnin ve Asya müttefiklerinin güvenliğine yönelik bir tehdit oluşturduğunu belirtti. Kuzey Kore'nin nükleer silah araması, ABD tarafından onlarca yıldır kuşatıldığından kaynaklı doğan düşmanlığa, karşılıklı güvensizliğe katkıda bulunmuştur.

ABD istihbarat topluluğu, sadece bir hafta önce, Kuzey Kore'nin nükleer silah programını kaldırmaya ya da geliştirdiği stokları alıp satmaya niyetli olduğuna dair hiçbir kanıt bulunmadığını değerlendirdi.Trump'ın bir yıl önce Singapur'da Kim ile yaptığı ilk zirveden sonra, ilişkilerinde ilerleme kaydedildi. Kuzey Kore bazı hapsedilen Amerikalıları serbest bıraktı ve Kore Savaşı'nda öldürülen bazı askerlerin kalıntılarını iade etti. Bir süre, Kuzey Kore de kışkırtıcı füze testlerini askıya aldı. Kuzey Kore geçen ay kısa menzilli füzelerin testine devam etti ancak henüz nükleer veya orta veya uzun menzilli füze testleri yapmadı. Öte yandan, Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in Pazar günkü ziyaret için , hem ABD yönetimine hem de Kuzey Kore cephesine "Acele ediyorsunuz ve hata yapma olasılığınız yükseliyor" ifadesini kullandı. ABD bu güvensizlikleri çözmek, Kore Savaşı'nı sona erdirmek ve Kuzey Kore ile ilişkilerini normalleştirmek için Kuzey Kore'ye ilk adım atan ABD başkanı Trump oldu. ABD'nin Kuzey Kore'ye yönelik politikası, öncelikle yaptırımlar olmak üzere Kuzey Kore'nin nükleer silah arayışını durdurmadı ve uzlaşma için umutları artırmadı. Geçmiş politikalar, karşılıklı güvensizliğe katkıda bulunan yapısal koşulları göz ardı ederek ve ABDʼnin Kuzey Koreʼyi ABDʼnin varoluşsal bir tehdit olarak algılamasını pekiştiriyor fakat ziyaret sonrası Kuzey Kore'ye karşı ekonomik savaşın sona ermesini sağlayarak ABD'nin yenilenmiş bir ilişkiye olan bağlılığının açık bir göstergesi olabilir. ABD, yaptırımları geri çevirerek Kore yarımadasına ortak ekonomik büyüme için eşi görülmemiş fırsatlar tanıyacağını ve projeleri destekleyebilir. Yönetim, Kuzey Kore sorununu nasıl algıladığına ilişkin bir paradigma değişikliğini benimsemek istiyorsa, Trump'ın kuzey Kore ziyareti ile önemli ilerleme sağlanabilir. Washington, barışı ABDʼnin ilk önceliği yapmalı.Kim'in insan hakları ihlalleriyle ilgili haklı endişeler var. Birçoğu, Kim iktidarda kaldığı sürece barış için ciddi bir ihtimalin olmadığını ve ilişkileri normalleştirmek kuralını meşrulaştırdığını savunuyor. Kuzey Kore hükümeti son 70 yıldır yalnızca ABDʼden gelen düşmanlığı biliyor. ABD düşmanlık ve bölünmeyi terk ederse, Kore yarımadasında barış ve uzlaşma için bir umut vardır.Yapılan tarihi ziyaret ilk adımdır. Tüm taraflarca sıkı çalışma ve işbirliği yaparak, barışa doğru bir yol inşa edebilir.