ABD Başkanı Joe Biden'dan Ukrayna'ya yarım milyar dolarlık destek

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, sürpriz bir biçimde Ukrayna’ya ziyaret gerçekleştirdi. Güncel olarak devam eden ziyaret, Biden’ın savaş başladıktan sonra Doğu Avrupa ülkesindeki ilk ziyareti olarak kayıtlara geçti.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin birinci yıl dönümü yaklaşırken, ABD Başkanı Joe Biden’dan Ukrayna’ya beklenmedik bir ziyaret gerçekleşti.

Ukraynalı mevkidaşı Volodimir Zelenski’nin davetine icabeten Kiev’e ziyaret düzenleyen Biden, gezisinde Ukrayna’ya 500 milyon dolarlık bir yardım sözü verdi.

Yarım milyar dolar değerindeki bu pakette askerî mühimmat çeşitlerinin yer alacağı bilgisi aktarıldı.

Gezide Kiev’in savaştaki en büyük destekçisi ABD’nin, “Ukrayna’nın demokrasisi, egemenliği ve topraksal bütünlüğüne” sarsılmaz desteğinin devam ettiğini söyleyen Biden, Rus elitlerine ve şirketlerine ek yaptırımlar getirileceğini de duyurdu.

Aktif bir çatışma bölgesine seyahati kamuoyundan saklı tutulan Biden, “Putin’in işgal savaşının” başarısızlığa uğradığını ve "Batı'nın hâlâ birlikte durduğunu" söyledi.

Volodimir Zelenski, Biden’ın ziyaretinin Ukrayna’yı, “Zafere bir adım daha yaklaştırdığını” söyledi.

Savaş sırasında daha önce Fransa Başkanı Emmanuel Macron, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Almanya Şansölyesi Olaf Scholz, Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve İngiltere eski Başbakanı Boris Johnson gibi dünya liderleri de Kiev’e destek ziyaretinde bulunmuşlardı.