Joe Biden’ın ofisinden gizli belgeler çıkmaya devam ediyor

ABD Başkanı Joe Biden’ın danışmanlarından Richard Sauber, 9 Ocak’ta Biden’ın kişisel ofisinde, başkan yardımcılığı görevi sırasından kalan devlete ait “gizli belgelerin” bulunduğunu açıklamıştı. Başkan Biden ise belgelerin arasında devlet kayıtlarının olduğunu bilmediğini söylemişti. Ancak Biden’a ait ikinci bir ofisten daha gizli belgeler çıktı.

ABD Başkanı Joe Biden’ın Washington’daki Penn Biden Diplomasi ve Küresel Katılım Merkezindeki ofisinde 2009-2017 yılları arasında başkan yardımcılığı yaptığı dönemden kalma, devlete ait “gizli belgeler” bulunmuştu.

Biden’ın danışmanlarından Richard Sauber 9 Ocak’ta yaptığı açıklamada, gizli belgelerin ara seçimler öncesinde 2 Kasım’da, ABD Başkanı’nın avukatları tarafından bulunduğunu açıklamıştı.

Sauber, belgelerin Biden’ın avukatlarının “Washington DC'deki Penn Biden Merkezi'ndeki ofisi boşalttığı sırada, kilitli bir dolapta duran dosyaları toplarken" bulduğunu söylemişti. Sauber açıklamasında Beyaz Saray'ın konuyla ilgili Adalet Bakanlığı ve Ulusal Arşivler ile iş birliği yaptığını da belirtmişti.

VOA’nın CBS’den aktardığı habere göre, ABD Adalet Bakanı Merrick Garland, Ulusal Arşivler'e teslim edilen gizli belgelerin incelenmesini istemişti. 

10 Ocak’ta ise eski ABD Başkanı Donald Trump, Başkan Joe Biden'ın eski ofisinde "gizli belgeler" bulunmasıyla ilgili "FBI ne zaman Biden'ın evlerine, hatta belki de Beyaz Saray'a baskın düzenleyecek?" sorusunu sordu. 

Donald Trump TruthSocial’da yaptığı paylaşımda, Biden’ın başkan yardımcılığı yaptığı dönemden kalma, devlete ait “gizli belgeler” bulunmasına tepki gösterdi.

“FBI ne zaman Biden’ın evlerine, hatta belki de Beyaz Saray’a baskın düzenleyecek?” ifadelerini kullanan Donald Trump, söz konusu belgelerin kesinlikle “gizli” kategorisinde olduğunu söyledi.

Ayrıca Trump, Biden’ın kurucusu olduğu söz konusu düşünce kuruluşunun Çin’den 54 milyon dolar aldığını iddia ederek “Çinliler gizli belgeleri gördüler” dedi.

ABD Kongresinin alt kanadı Temsilciler Meclisindeki Cumhuriyetçi milletvekilleri de düzenledikleri basın toplantısında Biden’a tepki gösterdi.

Temsilciler Meclisinde Cumhuriyetçilerin çoğunluk lideri Steve Scalise, "Görünüşe göre o zaman başkan yardımcısı olan Biden, gizli belgeleri almış ve yıllarca kendine saklamış. Bu gizli belgeler kendisindeyken de eski Başkan Donald Trump'ı gizli belgeler bulundurduğu gerekçesiyle eleştirmişti" değerlendirmesini yaptı.

Scalise, gizli belgelerin "gizlilik" statüsünü değiştirecek olan kişinin anayasal olarak başkan yardımcısı değil, yalnızca ABD Başkanı olduğunu belirtti.

Aşırı sağcı görüşleriyle bilinen Cumhuriyetçi milletvekili Marjorie Taylor-Greene ise Biden'a azil soruşturması açılması gerektiğini savunarak, Başkan'ın "ciddi bir suç" işlediğini öne sürdü.

Temsilciler Meclisindeki Demokrat milletvekilleri ise Biden'ın Washington'daki Penn Biden Diplomasi ve Küresel Katılım Merkezindeki ofisinde devlete ait "gizli belgeler" bulunmasına rağmen Başkan'ı desteklemeye devam ediyor.

Demokrat milletvekili Pete Aguilar, Biden'ın, ofisinden çıkan belgeleri derhal Ulusal Arşivler Dairesi ve ilgili makamlara bildirdiğini söyleyerek Başkan Biden'ın "yapması gereken şeyi yaptığını" belirtiyor.

AA’da yer alan habere göre eski Başkan Trump'ın konutunda 320 kadar belge bulunduğunda Cumhuriyetçilerin bunu önemsemeyip şu an eleştirilerde bulunmalarının "iki yüzlülük" olduğunu söyleyen Aguilar, Biden'ı desteklemeye devam edeceklerinin altını çiziyor.

BİDEN: “ŞAŞIRDIM, İÇERİĞİNİ BİLMİYORUM”

ABD Başkanı Joe Biden, kişisel ofisinde "gizli belgelerin" bulunduğunu öğrendiğinde şaşırdığını ve belgelerin neleri içerdiğini bilmediğini söyledi. 

Biden, Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador ve Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Kuzey Amerika Liderler Zirvesi kapsamında bir araya geldikleri Meksika'nın başkenti Mexico City'de, temaslarının ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Düzenlenen toplantıda kişisel ofisinden çıkan gizli belgelere değinen Biden, söz konusu belgeleri avukatlarının kapalı bir kutuda bulduğunu anlattı.

Biden, avukatlarının "yapması gerekenleri yaptıklarını" söyleyerek Ulusal Arşivler ve Kayıtlar İdaresi'ne (NARA) haber verdiklerini belirtti.

"O ofise götürülen belgeler arasında devlet kayıtlarının olduğunu öğrendiğimde şaşırdım ama belgelerin içeriğini bilmiyorum" diyen Başkan Biden, avukatlarının belgelerle ilgili soru sormamasını tavsiye ettiklerini söyledi.

İKİNCİ BİR OFİSTE DAHA GİZLİ BELGELER ÇIKTI

ABD Başkanı Joe Biden ofisinden çıkan belgelere şaşırdığını söylese de Biden’a ait ikinci bir ofiste başkan yardımcılığı döneminden kalma yeni bir dizi “gizli belgenin” daha bulunduğu açıklandı.

NBC News’in haberinde Biden’ın 2009-2017 yılları arasında başkan yardımcılığı yaptığı dönemden kalma yeni “gizli belgelerin” bulunduğu aktarıldı.

Yeni belgelerin bu kez farklı bir yerde bulunduğu belirtilen haberde, 2 Kasım 2022’de Washington’daki Penn Biden Diplomasi ve Küresel Katılım Merkezi’ndeki ofisinde ‘gizli belgelerin’ bulunmasından beri Biden’ın ekibinin farklı yerleri de aramaya başladıkları kaydedildi.

GİZLİ BELGELERİN İÇERİSİNDE NE VAR?

New York Times ve CNN’in haberine göre ofiste bulunan az sayıda belge arasında yabancı ülkelere ilişkin brifing materyalleri vardı. 

CNN’in “konuya yakın bir kaynağa” dayandırdığı haberinde ofiste bulunan az sayıda gizli belge arasında Ukrayna, İran ve İngiltere’ye ilişkin konuları kapsayan brifing materyallerinin bulunduğu bilgisi paylaşıldı.

Belgelerin, gizlilik statüsü kaldırılmış dokümanların da yer aldığı dört kadar kutunun içinde bulunduğu belirtilen haberde, söz konusu belgelerin 2013-2016 yıllarını kapsadığı  ifade edildi.

Haberde, Biden’ın kişisel avukatının, Pensilvanya Üniversitesi’ndeki işinin bir parçası olarak kullandığı ofisini kapatırken üzerinde “şahsi” yazan bir dosya gördüğü, bunu açınca da “gizli belgelerle” karşılaştığı belirtildi.

Biden’ın ikinci ofisinde bulunan belgelere ilişkin ise Adalet Bakanlığı herhangi bir açıklama yapmadı.

BBC’de yer alan habere göre Beyaz Saray Basın Sözcüsü Karine Jean-Pierre de konuya ilişkin soruya yanıt vermedi ve “Başkan’ın yaptığı açıklamadan daha fazla bir şey söylemeyeceğim” dedi.

TRUMP İLE BİDEN ARASINDAKİ “GİZLİ BELGE” FARKI

Geçtiğimiz sene, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın Florida’daki konutunda gizli belgelerin olduğu ortaya çıkmıştı. Ancak Trump’ın ekibi, konuttaki gizli belgelerin devlete teslim edilmesine karşı çıkmışlardı.

Trump ve ekibi, durumu Ulusal Arşiv’e bildirmemiş ve belgelerin teslim edilmesindeki çağrılara uymamıştı.

Bunun üzerine FBI yetkilileri Ağustos 2022 tarihinde Trump’ın Florida’daki konutuna baskın düzenlemişti.

Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın Florida'daki Mar-a-Lago isimli malikanesine yapılan baskına ilişkin Federal Soruşturma Bürosunun (FBI) hazırladığı yeminli beyanda, yapılan aramada ele geçirilen 15 kutunun 14'ünde toplam 184 gizli belgeye ulaşıldığı bildirilmişti.

ABD Başkanı Joe Biden’ın kişisel ofisinde bulunan belgelere ilişkin ise Beyaz Saray; Ulusal Arşiv ve Adalet Bakanlığı ile iş birliği yapıldığının altını çiziyor.

Biden’ın ekibinin ofiste belgelerin bulunması üzerine hızlı bir şekilde harekete geçerek yasalar çerçevesinde derhal Ulusal Arşiv yetkililerini belgeleri almaları için çağırdıkları belirtiliyor.

Ancak Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçilere geçtiği siyasi atmosferde konunun komisyonlar aracılığıyla gündemde tutulabileceği ifade ediliyor.