Biden iklim krizi hakkında önemli açıklamalarda bulundu

ABD Başkanı Joe Biden, 40 ülkenin liderlerini bir araya getirdiği sanal çevre zirvesinde önemli açıklamalarda bulundu. Biden, “İklim kriziyle mücadelede belirleyici 10 yıldayız” şeklinle konuşarak ABD’nin hedeflerini duyurdu.

ABD Başkanı Joe Biden, ABD’nin iklim değişikliğine sebep olan karbon gazı salımlarını 2030 yılına kadar 2005 düzeyinin yüzde 50-52 altına çekmeyi planlıyor. Beyaz Saray tarafından düzenlenen ve 40 ülke liderlerinin bir araya geldiği sanal zirvede konuşan Biden, belirlemiş olduğu hedefler ile ABD’nin daha önceki taahhüdünü ikiye katladı.

Daha önce Trump yönetimi tarafından terk edilen Paris İklim Anlaşması’na geri dönme kararını duyuran Biden, zirvenin açılış konuşmasında önemli açıklamalarda bulundu. Biden, Bilim insanları bize bunun, belirleyici 10 yıl olacağı yönünde açıklamar yapıyor. Bu on yıl, iklim krizinin en kötü sonuçlarından kaçınmak için gerekli kararları vereceğimiz 10 yıl olmak mecburiyetinde” ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı, “Dünya ısısındaki artışı 1,5 santigrad derece ile sınırlamamız gerekiyor. 1,5 derecenin üstüne çıkan bir ısınma, toplumları paramparça edecek, yaşamlarını ve ekmeklerini ellerinden koparacak yangınlar, seller, kuraklıklar, sıcak hava dalgaları, fırtınaların daha da sıklaşması ve şiddetlenmesine neden olacaktır” şeklinde konuştu.

Biden, iklim krizi ile ilgili gerekli olan adımların acil bir şekilde atılması gerektiğini söyleyerek, bunun ahlaki ve ekonomik zorunluluk olduğunu vurguladı. Biden, “İşaretler hiçbir yanılgıya izin vermeyecek kadar, bilim inkara imkan tanımayacak kadar açık ve adım atmamanın maliyeti her geçen gün artıyor. ABD beklememekte kararlı, gerekli olan adımları atacak” ifadelerine yer verdi.

Zirveye katılan liderlerden İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Biden’in açıkladığı yeni karbon gazı salımı kesintisi hedeflerini “gidişi değiştirecek adımlar” diye niteleyerek, Biden’a destek verdi.

Biden iklim krizi ile ilgili yeni hedefler açıklarken, dünyada en çok karbon salımı yapan Hindistan ve Çin gibi ülkelerden, önceki taahhütlerine ek olarak bir hamle gelmedi.

AMERİKAN YAŞAM TARZI DEĞİŞECEK

Ocak ayında ABD Başkanlık koltuğuna oturan Joe Biden, iklim krizi hakkında birtakım açıklamalar yaparak, bu konuya öncelik vereceklerini dile getirmişti. Trump yönetimi tarafından terk edilen Paris İklim Anlaşması’na geri dönme kararı alarak ilk adımı atan Biden, 40 ülke liderlerini Perşembe günkü sanal iklim zirvesine davet ederek çalışmalarına devam etti.

Biden yönetimi iklim krizi ile ilgili olarak diğer alanlardaki faaliyetlerini sürdürdü. Biden’ın sanal iklim zirvesinde açıkladığı karbon gazları kesintisi hedefi, bilim insanları ve çevre kampanyaları düzenleyen kesimler tarafından olumlu karşılandı.

ABD Çevre Savunma Fonu adlı kuruluştan Nathaniel Keohane, “Karbon salımlarını on yılın sonunda 2005 düzeyinin yüzde 50-52 aşağısına çekme gibi iddialı bir hedef açıklamakla Başkan Biden iklim krizinin gerektirdiği ivme ve aciliyeti yakalamış oldu” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

Ancak Biden yönetimi belirlenen bu hedef ile birlikte, Amerikan yaşam tarzında ve birtakım alışkanlıklarda bazı değişikliklerin yaşanması söz konusu olabilir. Enerji üretiminde kömür kullanımının son bulması, fosil yakıtla çalışan araçların elektrikli araçlara dönüştürülmesi gibi durumlar yakında zamanda gündeme gelebilir.

HANGİ ÜLKELER HEDEFLERİNİ ARTIRDI?

Kanada, Japonya ve Güney Kore gibi ülkeler, karbon salımı hedeflerini yukarıya çekerek, yeni taahhütlerde bulundular. Ancak Kanada’nın 2030 itibariyle karbon salımlarını yüzde 40-42 düşürme taahhüdü, eski taahhüdüne göre artış gösterse de bazı kesimler tarafından yetersiz olarak görüldü.

Zirvede konuşan Japonya Başbakanı Yoşide Suga, ülkesinin iklim konusunda ön plana çıkan lider bir ülke pozisyonuna sahip olabileceğini kaydetti. Japon Başbakan, 2030 itibariyle ülkesinin karbon salımlarının, 2013’e göre yüzde 46 azaltılacağını duyurdu. Japonya’nın daha önceki hedefi yüzde 26’lık bir kesinti olarak ilan edilmişti.

Güney Kore de hedefini yükselten ülkeler arasında yer aldı. Kore yönetimi, ülke dışındaki kömürle çalışan enerji santrallerini finanse etmeyi sonlandıracağını açıkladı.

Çin karbon salımı hedeflerini değiştirmeyen ülkelerden oldu. Ancak kömür kullanımı sorununu önümüzdeki birkaç yıl içerisinde çözmek için çalışabileceği yönünde imalarda bulundu. Zirvede konuşan Çin Devlet Başkanı, “Kömürle çalışan enerji santralı projelerini sıkı bir şekilde kontrol edeceğiz. 14. Beş yıllık plan döneminde kömür tüketimindeki artışı sıkı bir şekilde sınırlayacak ve 15. Beş yıllık plan döneminde ise aşamalı olarak azaltacağız” şeklinde konuştu.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun tahminlerine göre, koronavirüs salgını döneminden çıkarken, dünyadaki kömür tüketimi artışının yarısından fazlası Çin’de gerçekleşecek.

Yeni hedefler açıklamayan ülkelerden biri ise Hindistan oldu. Hindistan Başbakanı Narendra Modi, yaşam tarzı ile ilgili yapılacak birtakım değişikliklerin, iklim krizi ile mücadelede daha ön planda olması gerektiğini dile getirdi.

ABD DIŞİŞLERİ SÖZCÜSÜ: “1915 OLAYLARINI SOYKIRIM OLARAK TANIYACAĞIZ”

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Jalina Porter, 1915’te yaşanan olaylar hakkında dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Porter, 1915 olaylarını sözde “soykırım” olarak tanıdıklarını açıklayacaklarını duyurdu.

Geçtiğimiz sene ABD Başkanı Joe Biden 24 Nisan’da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 1915 olaylarını sözde “soykırım” olarak nitelemiş ve Başkan olması halinde sözde soykırımı tanıyacağını duyurmuştu.