ABD Başkanı Donald Trump’un intikamı

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin ABD Başkanı Trump hakkında azil soruşturması başlatması dünya kamuoyunda gündeme oturmuştu. Azilin gerçekleşip, gerçekleşmeyeceği gündemi meşgul ederken, Trump Senato’daki oylama sonucunda aklandı. Fakat aklanmanın ardından Trump kendisine karşı hareket eden isimleri görevden almaya başladı. Hangi isimler görevden alındı? Trump devlet görevlilerinin görevlerine neden son veriyor?

Hakkında başlatılan “görevin kötüye kullanılması” ve “Kongre’nin işleyişini engelleme” suçlamalarıyla Demokrat’lar tarafından hakkında azil soruşturması başlatılan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, Senato’da yapılan oylama sonucunda aklandı. Trump’un aklanması beraberinde görevden almaları da getirdi. ABD Başkanı, kendisine yönelik azil soruşturmasında ifade veren tüm yetkilileri görevden alıyor.

ABD Senato’sunda gerçekleştirilen azil yargılamasından aklanması sonrası Beyaz Saray’da zafer konuşması yapan Donald Trump’un, yönetimi içerisinde atacağı adımlar merak konusu olmuştu. Fakat Trump’un kendisine karşı ifade veren yetkilileri görevden alması, izleyeceği politikaya ilişkin tüm merakları giderdi.

UKRAYNA UZMANI GÖREVDEN ALINDI

Temsilciler Meclisi’ndeki azil soruşturmasında ifade veren Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi’nde görevli Ukrayna uzmanı Alexander Vindman’ın görevine son verildi. Vindman'ın avukatı David Pressman, müvekkilinin Beyaz Saray'dan güvenlik görevlileri eşliğinde çıkarıldığını açıkladı. Pressman yazılı açıklamasında, "Müvekkilimin görevinin neden sona erdiği hakkında, Beyaz Saray'dan bu ülkeye hizmet eden bir askerin daha neden eksildiği hakkında Amerikalılar'ın aklında hiçbir şüphe yoktur. Yarbay Vindman'dan, doğruyu konuştuğu için gitmesi istenmiştir" ifadelerine yer verdi.

Vindman verdiği ifadede, “Biden’lar konusunda var olmayan bir soruşturma açılmasını istiyordu. Hiçbir belirsizlik yoktu” ifadelerini kullanmıştı. Beyaz Saray yetkilisi, ABD’nin Avrupa Birliği (AB) büyükelçisinin Ukraynalı yetkililere Biden’ların soruşturulması için baskı yaptığını duyduğunu söylemişti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi’nde görevli Ukrayna uzmanı Alexander Vindman’ın görevine son verilmesinin ardından açıklama yapan Trump, "Kendisinden memnun değilim. Memnun olmamı mı bekliyorsunuz?" ifadelerini kullandı. Trump, Temsilciler Meclisi’nde tanık olarak dinlenen Yarbay Vindman’ın ifadesinin bir kısmını dinlediğini belirtmiş, “Adamı hiç görmedim, onu hiç tanımıyorum” diye konuşmuştu.

BÜYÜKELÇİNİN GÖREVİNE SON VERİLDİ

Azil soruşturmasında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump aleyhinde ifade verdiği için görevine son verilen Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi yetkilisi Alexander Vindman'ın ardından, ABD’nin AB Büyükelçisi Gordon Sonland’in de görevinden alındığı bildirildi. Büyükelçi Sondland, görevinden alındığı haberini kısa bir yazılı açıklama ile kendisi duyurdu. Sondland paylaştığı yazılı açıklamada, "Bugün şahsıma, Başkan'ın beni ABD'nin Avrupa Birliği Büyükelçiliği görevinden derhal geri çektiği bildirildi." ifadesini kullanırken, yürüttüğü görev dolayısıyla Donald Trump ile Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'ya teşekkür etti.

İHANET ALGISI

Amerika merkezli yayın kuruluşu Bloomberg’e bilgi veren bazı kaynaklar, gerçekleştirilen göreve değişikliklerinin, Trump’un kendisine ihanet edildiği algısından kaynaklandığını belirtti. The Washington Post gazetesi de Vindman dışında Trump’un Temsilciler Meclisi ile azil soruşturmasında işbirliği yapan başka isimleri de görevden almayı düşündüğünü belirten bir haber yayınladı.

Fox News’e açıklamalarda bulunan Beyaz Saray sözcüsü Stephanie Grisham, konuşmalarıyla yeni görevden alımların gerçekleşeceğinin sinyalini verdi. Grishman açıklamasında, Başkan Trump’un gördüğü ‘korkunç’ muameleyi gözden geçirdiğini ve “Belki bazıları bunun hesabını vermelidir” ifadelerini kullandı. Ayrıca Trump’a karşı hareket ettiği için koltuğunun sallantıda olduğu iddia edilen Beyaz Saray Geçici Genel Sekreteri Mick Mulvaney’nin görevine devam edeceğini açıkladı.

Diğer taraftan 17 Ekim’de düzenlediği basın toplantısında Beyaz Saray’ın Ukrayna’ya yardımını askıya aldığını kabul eden ve yabancı hükümetlere yapılacak yardımların ertelenmesinin sık rastlanan bir durum olduğunu dile getiren Beyaz Saray Geçici Genel Sekreteri Mick Mulvaney, Temsilciler Meclisi’nde ifadeye çağrılmasına rağmen, bu konudaki celbe karşı çıkmıştı. Daha sonra açıklamalarda bulunan Mulvaney, 17 Ekim’de kullandığı ifadelerin tam aksine Trump’un 25 Temmuz tarihli Ukrayna lideriyle yaptığı telefon görüşmesinde karşılıklı bir pazarlığın kesinlikle yapılmadığını savunmuştu.