ABD'den Çin ve BAE'li şirketlere yaptırım kararı

ABD, İran petrol ve petrokimya ürünlerinin Doğu Asya’da satılmasına yardımcı olan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile Çin menşeili şirketlere yaptırım uygulama kararı aldı.

ABD Hazine Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda, 4’ü Hong Kong’da, 1’i Singapur’da ve 1’i Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) olmak üzere toplam altı şirkete yaptırım uygulandığı bildirildi.

Hazine Bakanlığının uyguladığı yaptırımlar kapsamında BAE merkezli Castus Heavy Equipment and Machinery Spare Parts Trading L.L.C, Hong Kong merkezli Farwell Canyon HK Limited, Shekufei International Trading Co, Limited ve PZNFR Trading Limited şirketlerinin hedef alındı.

Hazine Bakanlığı, söz konusu şirketleri İran’ın en büyük petrokimya şirketlerinden biri olan Persian Gulf Petrochemical Industries Co. Adlı şirketin (PGPICC) petrol ve petrokimya ürünlerini Doğu Asya’ya satışını kolaylaştırmak için kullanmakla suçladı.

Dışişleri Bakanlığı ise İran petrol ürünleri taşıyan bir gemiyi yönettiği iddiasıyla Singapur merkezli Pioneer Ship Managament PTE LTD ve Hong Kong merkezli Golden Warrior Shipping Co. Adlı şirketlere yaptırım uygulandığını açıkladı.