ABD Başkanı Biden'ın göremediği siyasi tehlike ne?

ABD, ara seçimler yaklaşırken Başkan Biden'ın politikalarını mercek altına aldı. İşsizlik, gaz fiyatlarındaki artış ve daha birçok etmen, ara seçimlerde Başkan Joe Biden'ı zorlayacak. Peki, ABD ara seçimleri öncesinde Amerika'da son durum ne?

ABD’de uzmanlar, 2022 yılında benzinden gıdaya kadar yüksek enflasyonla mücadele edileceğinin sinyallerini vermişti. Ekonomik sorunun ise siyasi bir krize neden olacağının altı özellikle çiziliyor.

Covid-19 önlemlerinin gevşetilmesi ile birlikte ABD ekonomisinde yeniden bir canlanma görülürken fiyatlardaki artış gözden kaçmadı.

Eski başkan Barack Obama’nın baş ekonomi danışmanı olan ve Biden yönetimine yakınlığı ile bilinen Jason Furman, “Gelecek yıla kadar yüksek enflasyon beklenen bir ihtimal. Fakat iki yıl üst üste yüksek enflasyon yaşandıktan sonra kendiliğinden bir ivme kazanabilir” demişti.

ABD’de enflasyon, tedarik krizi, işsizlik tüketici talebini karışılmaya yetmezken yaklaşan ara seçimler öncesinde Biden’ın gelecek tehlikenin farkında olmadığı da yapılan yorumlar arasında.

ABD’de mal ve hizmetlerin maliyetleri geçtiğimiz ay bir önceki yıla oranla yüzde 5,4 artış gösterdi. Yüzde 13 artış ile yılın en büyük artışı gerçekleşirken ağustos ayından eylül ayına kadar geçen sürede artış yüzde 0,4 olarak gerçekleşti.

The Federal Reserve Bank of New York tarafından geçtiğimiz pazartesi yapılan açıklamada, ülkedeki enflasyon oranının 2013 yılında yayınlanan kısa ve orta vadeli enflasyon beklenti raporundan da yüksek olduğunu vurguladı. IMF’nin ‘belirsizlik’ açıklamasının ardından ülkede riskin yükselmesinin de önlenemeyeceği iddialar arasında.

Washington yönetimini enflasyon riskine karşı sık sık uyaran eski Hazine Bakanı Larry Summers, “Uluslararası Finans Enstitüsü” konferansının ardından yaptığı açıklamada, “Oldukça endişeliyim” ifadelerini kullanarak, “Enflasyon konusunda çok zor bir duruma düşeceğimizi düşünüyorum” dedi.

Meclis ve Senatoyu ele geçirmek isteyen Demokratlar, ara seçimler öncesinde seçmenlerin alım gücünün rahatlatılması görüşünde birleşiyor. Fakat ülkede yüksek enflasyonun tahmin edilenden uzun sürmesi bekleniyor.

Cumhuriyetçiler, Başkan Biden ve Demokratları sık sık eleştirirken, ülkedeki dört seçmenden üçününün petrol ve gaz fiyatlarının 2014’ten bu yana en yüksek fiyatlara ulaşmasından rahatsız uyarılarını da yineliyorlar.

Senatör Marco Rubio , sosyal medya ağı Twitter’da paylaştığı bir mesajda, “Yüksek gaz fiyatları, kıtlık ve enflasyon ile mücadele edilecepş bir kış olacak” sözleri ile ülkede yaşanabilecek krizlerin altını çizmişti.

ABD’de Demokratların, çalışanların yeniden ofis yaşamına dönmesinin ekonomide toparlanmanın temelini oluşturacağı iddiası ile seçmenleri rahatlatmayı planladığı iddia edilirken, Senatör Bernie Sanders’ın başkanlık kampanyasının danışmanı Faiz Shakir, “Cumhuriyetçiler Biden’ın ekonomik açıklarını daha sık gündeme getirmeyi kafaya koydular” mesajı ile dikkat çekti.

Pew Araştırma Merkezi'nin eylül ayı sonundan itibaren 10 binden fazla yetişkinle yaptığı ankette yer alan verilere göre, Amerikalıların yüzde 63'ü gıda ve tüketim malları fiyatlarının artmasından çok endişe duyuyor.

Beyaz Saray; tedarik krizini hafifletmek için kamyon şoförlerine özel kararlar almak, gaz fiyatlarındaki artışı durdurmak için petrol endüstrisi ile uzlaşmak, Los Angeles limanını sürekli işler hale getirmek için bir dizi adım atmaya hazırlanıyor.

Başkan Biden, konuya ilişkin açıklamasında özel sektörü atılan adımlara katılmaya davet etmişti. Fakat sektör temsilcileri Biden ile aynı görüşte değil. Tedarik zincirindeki krizin derinleşeceğine vurgu yapan sektör temsilcileri, yönetimin adımlarının etkisinin önümüzdeki günlerde belli olabileceğini ifade ediyor.

Harvard Üniversitesi ekonomi profesörlerinden Jason Furman Beyaz Saray’ın yalnızca kontrolü altındaki konulara odaklandığını belirterek, “Enflasyon dinamiğinin büyük çoğunluğu kontrollerinde değil” dedi.

Fakat uzmanlar ABD, 2109 yılından bu yana sık sık enerji kesintileri, işsizlik, maliyet artışları ve şiddetli hava olayları ile mücadele eden hükümetin kontrol edemeyeceği alanlarda seçmenleri de ikna etmekte zorlanacağı görüşünde.

Cumhuriyetçiler ise artan maliyetler için doğrudan Başkan Biden’ı suçluyor. Sosyal harcamalar ve alt yapı paketlerinin enflasyon ile birlikte artacağını sık sık gündeme getiren Cumhuriyetçiler, ara seçim kampanyalarını da doğrudan ekonomi üzerine bina etmeye hazırlanıyor.

Politico’da yer alan analizde, ABD’de enflasyon artışının 2022’ye kadar devam edeceği vurgulanarak, Başkan Biden’ın bu siyasi tehlikeyi henüz görmediği belirtildi.