The Washington Post Taliban’ın kontrol noktaları kurduğunu duyurdu

ABD’nin Afganistan’dan çekilme süreci devam ederken, The Washington Post gazetesi Taliban’ın kritik yollara kontrol noktaları kurduğunu öne sürdü.

Afganistan’da ABD’nin askerlerini çekmeye başladığı bazı bölgelerde, Taliban tarafından daha çok yolda kontrolün ele geçirildiği belirtildi.

The Washington Post tarafından yayımlanan haberde, Afganistan’ın başkenti Kabil’e giden ve Kabil’den de diğer şehirlere giden birçok yolda Taliban’ın kontrol noktaları bulundurduğu kaydedildi.

Sekiz yerel yetkilinin bildirdiğine göre, ülkenin ana kuzey-güney otoyolunda 10 kalıcı kontrol noktası Taliban tarafından oluşturuldu. Birçok Afgan hükümetine ait kontrol noktasının ise ABD’nin askerlerini ülkeden çekmeye başlaması ile boş kaldığı ifade edildi.

Taliban tarafından kontrol noktalarının bir güç sembolü olarak kullanıldığı belirtilirken, ayrıca bu durumun Kabil yönetimi için bir darbe olduğunun altı çizildi.

Haberde, bu kontrol noktaları sayesinde bazı Afgan kasabalarının izole edildiği ve Afgan hükümetinin faaliyet alanının daha da azaldığı belirtildi.

Ülkede geçtiğimiz günlerde NATO ve ABD askerlerinin geri çekilme süreci başlarken, 11 Eylül’de sürecin tamamlanması bekleniyor.