ABD askerlerini geri çekerken Taliban güçlenecek mi?

Amerika Başkanı Joe Biden’ın “Sonsuz savaş bitiyor” cümleleri ile Afganistan’dan çekilme kararını açıklamasının ardından, geçtiğimiz günlerde süreç resmen başladı. ABD, çekilmenin ardından Taliban’ın bölgeye hakim olmasından endişe duyuyor.

ABD Başkanı Joe Biden, Afganistan’da bulunan tüm ABD askerlerinin 11 Eylül tarihine kadar tamamen geri çekileceğini duyurmuştu. “Sonsuz savaşı bitirme zamanı” şeklinde konuşan Biden, sürecin yakın bir zaman içerisinde başlayacağını söylemişti.

Biden’ın bu açıklamalarının ardından geçtiğimiz günlerde çekilme süreci resmen başladı. 20 yıldır Afganistan’da bulunan ABD ve NATO askerleri Afganistan’dan ayrılarak, ülkelerine dönmeye başladı.

Çekilmenin resmen başlaması ile birlikte, Taliban saldırılarına tedbir amaçlı olarak güvenlik önlemleri yoğun bir şekilde artırıldı. Taliban ise ABD’ye yönelik tehdit içerikli açıklamalarda bulundu.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, ABD askerlerinin ülkeden çekilmesi sonrası Afgan hükümeti ile Taliban’ın karşı karşıya gelebileceğini belirtti.

Milley, “Sanırım burada birçok olasılık söz konusu. Bir yandan gerçekten dramatik, kötü olası sonuçlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Öte yandan ordu ve hükümetin kenetlendiği bir sonuç alabilirsiniz. Bunların hangisi gerçekleşir, şimdilik bilmiyoruz” şeklinde konuştu.

Kabil hükümeti ile Taliban arasında siyasi bir uzlaşma ihtimalinin de bulunduğunu belirten Milley, bu durumun gerçekleşmesi halinde, korkulan kitlesel sivil savaşın yaşanmayacağını dile getirdi.