Afganistan’da Halo Trust işçilerine saldırı: 10 işçi öldü

Afganistan’da ABD ve NATO askerlerinin çekilme süreci devam ederken, ABD-İngiliz kuruluşu olan Halo Trust’a bağlı 10 mayın temizleme işçisi silahlı saldırılar sonucu öldürüldü.

ABD Başkanı Joe Biden’ın 11 Eylül’e kadar tamamen çekileceğini duyurduğu Afganistan’da, silahlı saldırılar düzenlenmeye başladı.

Afganistan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Tarık Arian tarafından yapılan açıklamada, Halo Trust’a düzenlenen saldırıda 10 mayın temizleme işçisinin öldürüldüğü ve 14 işçisinin ise yaralandığı belirtildi.

Arian, saldırının arkasında Taliban’ın olduğunu dile getirirken, Taliban’dan Associated Press’e (AP) yapılan açıklamada saldırıyla bir ilgilerinin olmadığı kaydedildi.

Yerel medyada yer alan haberlere göre, saldırı, dün geç saatlerde ülkenin kuzeyindeki Baghlan bölgesinde düzenlendi.

GEREKİRSE HAVADAN MÜDAHALE EDİLECEK

New York Times'ta yer alan habere göre, ABD'li üst düzey yöneticiler, eylül ayına kadar tamamlanması planlanan geri çekilmenin olası sonuçlarının ne olacağına dair analizlerine devam ediyor. 

Yetkililer, birliklerin geri çekilmesinin ardından potansiyel olarak hava saldırılarını henüz almadı fakat gerekli görüldüğü takdirde ABD savaş uçakları veya silahlı İHA'lar ile belirli bölgelere müdahale etme ihtimalinin masada olduğunu vurguluyor. 

Biden'ın 'ABD'nin çıkarlarını etkileyebilecek terörist grupları hedef alan saldırılar dışında hava desteğinin sona ereceğini' duyurmasına rağmen Kandahar ve Kabil gibi şehirleri kapsayan müdahale ihtimali dikkat çekti. 

PENTAGON KABİL HAVALİMANI GÜVENLİĞİ KONUSUNDA TÜRKİYE İLE GÖRÜŞMELERİN YAPILDIĞINI DUYURDU

Öte yandan Pentagon Sözcüsü John Kirby, ABD’nin çekilmesinin ardından Afganistan’ın başkenti Kabil’deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nın güvenliği için Türkiye ile ön görüşme gerçekleştirdiklerini dile getirdi. Kirby, bu konuda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın aldığı karara saygı duyduklarını belirtti.

Günlük basın toplantısında konuşan Kırby, “Türk liderlerle onların havaalanına güvenlik sağlama planları hakkında devam etmekte olan görüşmelerimiz var. Açıkçası bu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vermesi gereken bir karar ve biz buna saygı duyuyoruz. Bazı ön görüşmelerimiz oldu ve daha önce de genel anlamda söylediğimiz gibi havaalanındaki güvenlik, hangi şekilde olursa olsun sadece ABD’nin değil aynı zamanda diğer ulusların da Kabil’de diplomatik varlıklarını sürdürebilmeleri için önemli olacak” ifadelerini kullandı.