ABD’nin Afganistan’dan çekilme sürecinin yarısı tamamlandı

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie tarafından yapılan açıklamada, Afganistan’dan çekilme sürecinin yarısının tamamladığı belirtildi.

Orgeneral McKenzie, telekonferans yöntemiyle düzenlediği basın toplantısında, ABD’nin Afganistan’dan çekilme süreci ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Afganistan’dan çekilme süreci ile ilgili bilgi veren McKenzie, “Geri çekilme sürecinin yarısını tamamladık ve çekilmenin tamamını Eylül ayına yetiştireceğiz” ifadelerini kullandı. Ayrıca McKenzie, “Ülke dışından terörle mücadele operasyonlarını yürütmeye devam edeceğiz. Dışarıdan bölgedeki diğer yerlerden El Kaide ve DEAŞ’ın peşine düşmeye devam etmek niyetindeyiz ve bu konuda bölgedeki ortaklarla çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

SURİYE’DEKİ ABD ASKERİ VARLIĞI

Suriye’deki ABD varlığı ile ilgili açıklamalarda bulunan McKenzie, DEAŞ’i bitirmek ve örgütün ABD’ye ya da ortaklarına yönelik saldırı düzenleme kabiliyetini ortadan kaldırmak için bu ülkede var olduklarını söyledi.

McKenzie, “Uzun vadede bu güvenliği sağlama misyonunu, uluslararası destek ve yatırım olmadan yürütebilecek yerel güvenlik kuruluşlarına devretmek istiyoruz ama tabii bu daha ileride olabilecek bir şey” diye konuştu.

ÇEKİLME TEMMUZ AYINDA TAMAMLANABİLİR

Öte yandan geçtiğimiz haftalarda Amerikan New York Times gazetesine konuşan ve isminin açıklanmasını istemeyen askeri yetkililer, çekilme sürecinin 11 Eylül’ün yıl dönümünden yaklaşık iki ay önce Temmuz ayının ortalarında tamamlanabileceğini dile getirmişti.

NATO tarafından Afgan güçlerine verilen eğitimin devam edeceğini söyleyen yetkililer, söz konusu eğitim için arayışların devam ettiği ve Ürdün’ün seçenekler arasında bulunduğunu ifade etmişti.

ABD Başkanı Joe Biden, 1 Mayıs’tan başlamak üzere 11 Eylül’e kadar Afganistan’dan tamamen çekileceklerini duyurmuştu.