Beyaz Saray: “Afganistan savaşını kazanamadık”

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Afganistan işgalinin son bulmasıyla bir zafer ilanı yapmayacaklarını ve askeri olarak bu savaşı kazanamadıklarını söyledi.

Günlük basın toplantısında konuşan Beyaz Saray Sözcüsü Psaki, ABD ordusu ile 20 yıldır birlikte çalışan ve birçoğu tercümanlık yapmakta olan Afganların özel vize süreçlerine hız verildiğini dile getirdi.

Psaki, “Kongre ile de bu konuda yakın çalışmayı sürdürüyoruz. Binlerce Afganı aileleri ile birlikte ülke dışına çıkarmayı planlıyoruz. Bu planlamada, ABD’deki bazı askeri üsler ve üçüncü ülkeler belirlenmiş durumda. Askerlerimiz tamamen çekilmeden bu Afganlar üçüncü ülkelere taşınacak” ifadelerini kullandı.

Üçüncü ülkelerin hangileri olduğu konusunda herhangi bir bilgi vermeyen Psaki, taşınma sürecinin Ağustos ayı ile birlikte başlayacağını söyledi.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Katar ve ABD’nin Pasifik’teki Guam Adası’nın, Afganların geçici olarak götürüleceği ülkeler olduğu öne sürülüyor.

ABD’nin çekilmesinden sonra Afganistan’ı zor günlerin beklediğini söyleyen Psaki, “Bugün aldığımız kararı almamış olsaydık sonuçları çok daha ağır olurdu” dedi.

Afganistan savaşı için bir zafer ilanı yapmayacaklarını söyleyen Psaki, “Bu, 20 yıllık askeri olarak kazanılamamış bir savaş” şeklinde değerlendirmede bulundu.

BIDEN: “31 AĞUSTOS’TA TAMAMEN ÇEKİLİYORUZ”

ABD Başkanı Joe Biden, Afganistan’dan çekilme süreci ile ilgili yeni açıklamalarda bulundu. Daha önce çekilme sürecinin 11 Eylül’de tamamlanacağını söyleyen Biden, bu tarihin 31 Ağustos’a çekildiğini söyledi.

Biden, “ABD’nin en uzun savaşını bitiriyoruz. Statüko bizim için bir seçenek değil. Başka bir ABD neslini daha Afganistan’daki savaşa göndermeyeceğim. ABD, 20 yıl önceki gibi bir dünyaya yanıt vermek için oluşturulan politikalara bağlı kalmayı artık göze alacak durumda değil” ifadelerini kullandı.

ABD’nin Afganistan’daki hedeflerine ulaştığını söyleyen Biden, “ABD, 11 Eylül’de bize saldıran teröristleri ve Usame Bin Ladin’i yakalayarak hedefine ulaştı. Afganistan’a ulus inşa etmek için değil, teröristleri yakalamak için gittik. Geceleri hakkında ve ülkelerini nasıl yönetmek istediklerine dair kararı yalnızca Afgan halkı karar verebilir” şeklinde konuştu.