ABD'nin Afganistan'daki "yeniden inşa" israfı

Borç kriziyle mücadele eden ABD hükümetinin ekonomiyi kurtarma çabaları sürerken, Afganistan’daki savaş maliyetleri yeniden gündeme geldi. Hiç kullanılmayan tesislerden, hurdaya çıkan uçaklara kadar milyarlarca doların israf edildiği kaydedildi.

ABD’nin Afganistan’dan çıkma kararının ardından gelen eleştirilerden biri de yapılan harcamalardı. Pentagon’un 825 milyar dolar olarak bildirdiği savaş maliyetini, ABD Başkanı Joe Biden 2 trilyon dolardan fazla olarak açıkladı. Bu harcamaların içerisinde gazilerin bakımı gibi uzun vadeli maliyetler de bulunduğu için borçların faizi şimdiden yüz milyarları buluyor.

112

TARAKHİL ENERJİ SANTRALİ

CNN tarafından yapılan bir araştırmada, ABD’nin Afganistan’daki savaşının en yüksek maliyetli 10 harcaması derlendi. Bunlardan ilki, Özbekistan’dan gelen enerji arzının tehlikeye girmesi durumunda başkent Kabil için yedek jeneratör olarak kullanılan ve 2007 yılında devreye sokulan Tarakhil Enerji Santrali.

212

Santral, dizel yakıtlı türbinlerle çalışıyordu, ancak Afganistan’ın kendi dizel kaynağı yetersizdi. Bu nedenle de yakıt, kamyonla gönderilmek zorunda kalınıyordu ve bu da tesisi işletme maliyetini yükseltiyordu.

Tesisin inşası 335 milyon dolara mal oldu. Yıllık yakıt maliyeti ise yaklaşık 245 milyon dolar. Yapılan değerlendirmelere göre, Afgan hükümetinin yakıtı karşılayamadığı için tesisi en iyi ihtimalle yüzde 2,2 kapasitede kullandığı belirtildi.

KARGO UÇAĞI FİLOSU

Afganistan’ın hava kuvvetlerinin kargo uçaklarına ihtiyacı vardı. Pentagon, 2008 yılında zorlu pistlere kalkış ve iniş yapmak üzere tasarlanmış İtalyan G222 uçakları aldı. Ancak uçaklar uçaklar altı yıl sonra hurdaya ayrıldı. Projenin ABD’ye maliyeti ise 549 milyon dolar oldu.

412