ABD adım adım iç savaşa mı sürükleniyor?

ABD'de Başkan Biden'ın yemin töreninden hemen önce gerçekleşen Kongre baskınının ardından gerilim adım adım tırmanmaya devam etti. ABD Capitol Polisi, 2021'in ilk üç ayında Kongre üyelerine karşı 4 bin 135 tehdit kayıtlara geçtiğini açıkladı. Peki, ABD adım adım iç savaşa mı gidiyor?

Koronavirüs (Covid-19) ve ekonomik dalgalanmalar ile geçen 2021 yılı ABD içerisinde yeni bir dip dalgayı da gözler önüne serdi. Hem yapılan araştırmalar hem de kayıt altına alınan suçlar ülkede adım adım bir iç savaşın eşiğine mi geliniyor sorusunu da beraberinde getirdi. 

Peki, 2021 yılında ABD genelinde neler yaşandı? 

117
Alt yapı tasarısının onaylanmasının ardından Temsilci Fred Upton (R-Mich.), çok sayıda ölüm tehdidi aldığını duyurdu. 
217

Arizona'dan Cumhuriyetçi Paul Gosar'ın, sosyal medya ağı Twitter üzerinden Alexandria Ocasio-Cortez'i öldürdüğü ve Başkan Biden'a kılıç salladığı videoyu paylaşması tartışmalara neden oldu. Twitter videoya uyarı etiketi ekledi. 

Black Lives Matter Organizatörü, New York'un yeni belediye başkanı Eric Adams'ı ziyaret etti. Ziyaret sırasında belediye başkanının tartışmalı polis birimini yeniden aktif hale getirmesi halinde 'kan dökülür' tehdidinde bulunduğu iddia edildi. 

417