Yunanistan Mali’ye askeri kuvvet gönderiyor

Mali’ye konuşlandırılacak Avrupa Birliği’ne bağlı özel operasyon gücü askerleri içerisinde Yunan özel kuvvetleri de yer alacak…

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly,14 Temmuz 2020’de Mali’de bulunan silahlı gruplara karşı mücadeleyi desteklemek adına oluşturulan ortak Avrupa Birliği (AB) Özel Operasyon gücüne bağlı birliklerin Mali’ye konuşlandırılacağını açıklamıştı.

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panayiotopoulos’un 20 Kasım 2020 Cuma günü gerçekleştirilen AB Savunma Bakanları gayri resmi Toplantısına telekonferans yoluyla katılımı sırasında Afrika’nın Sahel ve Mali’deki duruma ilişkin açıklamalarda bulundu.  Savvas Vlassis Doureios göre Yunanistan, teröristlere karşı operasyonlarını desteklemek için Fransız askeri güçlerine takviye olarak Mali’ye askeri birlik göndermeye hazırlanıyor.

 Greek City Times’a göre Yunanistan hükümeti yeşil ışık yakar yakmaz AB Eğitim Misyonuna iki personel gönderecek ve görev grubu hakkında bilgi alınacak. Daha sonra gönderilmesi planlana özel  kuvvet personellerinin asıl görevinin operasyonlara katılmadan Mali güçlerini eğitmek olduğu ifade edilmektedir. Yunan görev misyonu küçük olacak ve Fransızlar tarafından oluşturulan TAKUBA operasyonel kuvvetine (TF TAKUBA) eklenecek Özel Kuvvetler personelini içerecek.

Fransa Savunma Bakanı Parly, 12 Temmuz 2020’de La Croix gazetesine verdiği demeçte, yaklaşık 100 Fransız ve Estonyalı askerin başlangıç olarak Takuba Görev Gücünü oluşturacağını ifade etmiş ve yaklaşık 60 Çek askerinin bulunduğu ikinci bir grubun da Ekim 2020’de konuşlandırılacağını, ardından Ocak 2021’de yaklaşık 150 İsveç askerinin bölgeye konuşlanacağını açıklamıştı. Ancak TF TAKUBA’da şu anda Fransızlar ve yaklaşık 50 Estonyalı görev yapıyor, buna karşın katılma niyetlerini belirten diğer ülkeler, esas olarak COVID-19 salgını nedeniyle personel göndermeyi erteledi.