AB'den İngiltere'ye Brexit baskısı

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılmasının ardından Kuzey İrlanda krizi çözülemedi. Brexit sonrası ticari anlaşmaların iptal edilmesi kararına İrlanda Başbakanı Micheal Martin'in tepkisi de sürüyor.

İngiltere'de Brexit'in onaylanmasınına ardından Kuzey İrlanda ile Avrupa arasındaki ticari anlaşmaların iptali ülkeler arasında krize neden olmuştu. 

BBC'nin konuya ilişkin sorularını yanıtlayan Kuzey İrlanda Başbakanı Michael Martin, İngiltere'yi 'ekonomik vandalizm' ile suçlayarak "en kötü tek taraflılık" ifadelerini kullandı. 

İngiltere'de geçtiğimiz hafta Avam Kamarası'na sunulan yeni tasarının kabul edilmesi halinde, Kuzey İrlanda üzerinden İrlanda Cumhuriyeti'ne giden mallar, güneye gönderilmeden önce İngiliz eksklav limanlarda kontrol edilerek vergilendirilecek. 

İngiltere'nin yasa tasarısına ilişkin açıklama yapan Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic, Brexit'i tamamlamak isteyen tarafın Brüksel olduğu esprisi yaparak, Londra'nın dört aydır yüz yüze görüşmeyi reddettiğini vurguladı. 

Kuzey İrlanda protokolü ile ilgili mücadeleye "özgün ve ortak çözümler" bulmak için yeni bir hamle çağrısı yapan Secovic, "Kesinlikle hazırız. Masaya geri dönelim" ifadelerini kullandı. 

Bloomberg haber ajansının düzenlediği etkinlikte konuşan Sefcovic, Brexit'in uygulanması sürecinde verilen sözlere rağmen hükümetin finansal hizmetler, gıda ve veri standartlarında Avrupa Birliği düzenlemelerinin kesilmesinin ima edilmesi durumunda "sonuçlara" ilişkin de uyarıda bulundu.