AB ve İngiltere Brexit görüşmelerini yoğunlaştırdı

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılacağı zaman yaklaşırken taraflar bu süreci hızlandırma kararı aldı.

AB konuya ilişkin açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, 31 Ekim'e kadar İngiltere'nin birlikten ayrılmasını öngören sürecin hızlanacağı belirtildi. 

AB Brexit Müzakerecisi Michel Barnier ile İngiltere'nin Brexit Bakanı Stephen Barclay'nin bugün Brüksel'de "verimli görüşme" gerçekleştirdiği aktarılan açıklamada, AB'nin tutumunda değişiklik olmadığı ifade edildi. Açıklamada, ayrılık anlaşmasında Kuzey İrlanda ile İrlanda arasında sınır uygulamasını engelleyecek, tüm adanın ekonomisini ve Hayırlı Cuma Anlaşması'nı koruyacak çözüm olması gerektiğine dikkati çekildi.

Brexit süreci ne zaman başladı?

İngiltere, 2016'daki referandumda yüzde 48'e karşı yüzde 52 oyla AB'den ayrılma kararı almıştı. Ancak eski Başbakan Theresa May'in AB ile vardığı anlaşma, 3 kez oylanmasına karşın parlamentoda kabul görmemiş ve Brexit, olası bir anlaşmasız ayrılığı engellemek için önce 22 Mayıs'a, daha sonra da 31 Ekim'e ertelenmişti.

İngiliz Parlamentosu, anlaşmasız ayrılığın önüne geçmek için İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ı AB'den yeni erteleme istemeye mecbur bırakan yasayı kabul etmişti. Ancak şu ana kadar bu yasaya uyacağına dair açıklama yapmayan ve geçen hafta AB'ye sunduğu yeni teklifi kabul görmeyen Johnson, anlaşmasız da olsa 31 Ekim'de Brexit'i gerçekleştireceğini söylüyor.

Piyasa spekülatörleri İngiltere'nin AB'den anlaşmasız ayrılması için mi çalışıyor?

Öte yandan tartışılan bir konu var. İngiltere, AB'den anlaşma olmadan ayrılırsa para birimi ve diğer varlıklarda değer kaybı olacak ve iktidardaki Muhafazakar Parti'yi finanse eden zengin yatırımcılar bundan büyük kazanç sağlayacak.

Muhafazakarlar Başbakan Boris Johnson önderliğinde, yatırımcıların kâr elde edeceği bir anlaşmasız Brexit sağlarsa, gelecek seçimlerde ve sonrası için partiye büyük finansman olanakları sağlamış olacaklar.

Bu tür ilginç yorumlar her zaman çok taraftar buluyor, ancak konunun uzmanları tarafından öne sürüldüğünde inandırıcılıkları artıyor.