AB Liderler Zirvesi'nden Türkiye'ye yaptırım kararı çıkacak mı?

Avrupa Birliği ülkelerinin devlet ve hükümet başkanlarından oluşan AB Konseyi, önümüzdeki günlerde Türkiye ve Doğu Akdeniz meselelerini görüşmek için Brüksel’de bir araya gelecek. Peki, masada hangi seçenekler var? Türkiye’ye yaptırım uygulanacak mı?

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin devlet ve hükümet başkanlarından oluşan AB Konseyi, 25-26 Mart tarihlerinde Türkiye ve Doğu Akdeniz meselelerini görüşmek üzere Brüksel’de bir araya gelecek.

Zirve öncesi dışişleri bakanlarıyla toplantı gerçekleştiren AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, zirvedeki tartışmaların temelini oluşturacak olan rapor üzerine istişare edildiğini belirtti ve Türkiye’ye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Borell, 2021 öncesi yapılan son liderler zirvesinin ardından Türk yönetimi tarafından Doğu Akdeniz'de gerilimin azaltılması yönünde doğru adımlar atıldığını kaydetti.

Öte yandan Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesinden çekilmesi ve Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) kapatılması girişimine dikkat çeken Yüksek Temsilci, bu gelişmeleri güçlü bir şekilde kınadıklarını belirterek, bu tür adımların Türkiye'yi Avrupa Birliği'nden uzaklaştırdığı uyarısı yaptı. Ayrıca Borrell, Türkiye'deki iç gelişmelerin "ciddi endişe" kaynağı olmayı sürdürdüğünü kaydetti.

LİDERLERİN MASASINDAN YAPTIRIM KARARI ÇIKACAK MI?

İki gün sürmesi planlanan zirvenin ilk bölümünde tamamen “Doğu Akdeniz ve Türkiye ile ilişkilerin” görüşülmesi planlanıyor. Değerlendirmeler ise Josep Borrell’in hazırladığı "AB-Türkiye ilişkilerinin durumu"  başlılıklı raporuna ilişkin yapılacak. Uzmanlara göre, özellikle S-400 ve Doğu Akdeniz meselesine dair tüm seçenekler masada olacak. 

AB liderleri bir önceki zirvede, Türkiye’nin Doğu Akdeniz'deki doğal gaz arama ve sondaj faaliyetlerini durdurması ve gerginliğin düşürülmesi için Ankara'ya mart ayındaki zirveye kadar süre tanımıştı. Türkiye'nin tavrını değiştirmemesi halinde ek yaptırımlar yürürlüğe girmesi tehdidinde bulunmuştu.

Bu nedenle önümüzdeki günlerde gerçekleşmesi plananlanan zirve, Türkiye ile ilişkilerin seyri ve olası yaptırımlar konusunda oldukça önemli. Uzmanların Kıbrıs konusunda da bir süredir Türkiye'nin tutumu ve Yunanistan ile görüşmelerinin izlendiğine dair öngörüleri Borell tarafından da onaylandı. Borell, konuya ilişkin yaptığı son açıklamasında, yaz aylarına kadar bir izleme süreci içinde olabileceklerini kaydetti.

Masadan yaptırım kararının çıkıp çıkmayacağı henüz belirsiz ancak AB tarafından gelen açıklamalardan anlaşıldığı üzere, olumlu ilişkileri sürdürülebilir kılmak Türkiye'nin tavrına bağlı olacak.