AB Türkiye gündemiyle toplanıyor: Kritik toplantıdan yaptırım kararı çıkacak mı?

AB dışişleri bakanları, Fransa’nın çağrısı üzerine Türkiye gündemiyle toplanıyor. Libya meselesi, Doğu Akdeniz ve mülteci krizinin görüşüleceği toplantıda, Fransa'nın Türkiye'ye karşı yaptırım uygulanmasını talep etmesi bekleniyor.

Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları, Mart ayından bu yana uygulanan pandemi önlemleri nedeniyle bugün ilk kez Brüksel'de bir araya geliyor. Fransa’nın çağrısı üzerine Türkiye ile yaşanan gerginliklerin ele alınacağı toplantıda AB'nin alacağı tutum değerlendirilecek.

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki doğal gaz arama faaliyetlerini "yasadışı" olarak nitelendiren AB, Türkiye'nin Birleşmiş Milletler (BM) silah ambargosunu delerek Libya'ya silah gönderdiğini de tahmin ediyor. Bununla birlikte Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas geçen haftalarda Libya'ya yönelik silah ambargosunu delen ve ülkede çatışan taraflara silah sevkiyatını sürdüren ülkelere baskının artırılmasını ve ambargoyu delen ülkelerin isimlerinin açıklanmasını istemişti. Maas, "Kamuoyunda bu ülkelerin isimlerini vermekten sürekli kaçınamayız. AB'de bunu yapma isteği giderek artıyor" diye konuşmuştu.

Fransa'nın açıktan Libya'ya silah sevkiyatı yaptığı suçlamalarına hedef olan Türkiye ise buna karşılık AB ülkelerini Libya'da General Halife Hafter tarafına gönderilen silahlara göz yummakla eleştiriyor.

MASADAN YAPTIRIM KARARI ÇIKAR MI?

Toplantıda ayrıca Doğu Akdeniz'de Türk gemilerinin bir Fransız gemisini taciz ettiğini iddia eden Fransa'nın Dışişleri Bakanı Avrupa ve Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian'ın da Türkiye'ye karşı yeni yaptırımlar uygulanmasını talep etmesi bekleniyor.

Ancak Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını isteyen ülkelerin yanı sıra AB üyeleri yaptırım fikrine pek sıcak bakmıyor.

Üst düzey bir yetkili, konuyla ilgili olarak her AB üyesinin istediği konuyu gündeme taşıyabileceğini ve yaptırımların da buna dahil olduğunu belirterek, “Biz yaptırımlar konusunu gündeme getirmeyeceğiz. Bizim odaklanacağımız konu gerginliğin nasıl düşürüleceği olacak. Amacımız kilitlenmenin aşılması” dedi. 

ALMANYA ,TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİNİ GERÇEK İSTEMİYOR

Ayrıca bu süreçte, dönem başkanı Almanya'nın Türkiye ile ilişkileri germek istememesi de önemli bir etken olarak görülüyor.

Altı aylık dönem başkanlığını devralan Almanya’nın gündemi Covid-19 pandemisinin Avrupa’da yarattığı ekonomik çöküş ve Brexit ile Çin ilişkilerinin seyri gibi konular nedeniyle zaten bir hayli yüklü. Berlin yönetimi, bu nedenle böylesine önemli bir süreçte Fransa'nın çağrısı üzerine bir adım atarak hem dönem başkanlığı gündemini hem de Türkiye ile ikili ilişkilerine zarar vermek istemiyor.

 AB'nin dışişleri bakanı statüsünde görev Josep Borrell’de geçtiğimiz Ankara'ya yaptırım uygulanmasına sıcak bakmadığını ifade etmişti.

MÜLTECİ ANLAŞMASI YENİLENEBİLİR

Türkiye'nin mülteciler üzerinden AB'ye baskı yapmasına karşı nasıl bir tutum izleneceği de toplantıda ele alınacak. Geçen Mart ayında Türkiye'nin Yunanistan sınırını açması sonrası, AB'ye geçmek isteyen sığınmacılar Yunanistan-Türkiye sınırında toplanmış ve bu AB'de yeni bir krize yol açmıştı. Bu nedenle Türkiye ve AB arasındaki mülteci anlaşmasının yenilenmesi  bekleniyor. Türkiye de AB'nin 2018 tarihli mülteci mutabakatına uymadığını ve söz verdiği yardımları sağlamadığını iddia ediyor.

AYASOFYA KARARI GÖRÜŞMENİN SONUÇLARINI DEĞİŞTİRİR Mİ?

Son olarak AB dışişleri bakanlarının toplantısında Ayasofya'nın müze statüsünden çıkartılarak camiye dönüştürülmesi kararının da gündeme gelmesi bekleniyor. AB Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Borrell, Cuma gecesi yaptığı açıklamada, karardan duyduğu üzüntüyü dile getirmiş ve Türkiye'nin İspanya ile birlikte kurucusu olduğu Medeniyetler İttifakı girişimini anımsatmıştı.

Karardan dolayı eleştirilerin bu toplantıda da dile getirilmesi bekleniyor ancak Türkiye aleyhine somut bir adıma dönüşmesi öngörülmüyor.