AB Taliban’ı yeniden müzakerelere dönmeye çağırdı

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Afganistan’da devam eden şiddet olaylarını kınadı. Borrell, Afgan hükümetini Taliban ile diyalog kurmaya, Taliban’ı yeniden müzakerelere dönmeye çağırdı.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Afganistan’da devam eden şiddet olaylarını kınadı. Borrell, Afgan hükümetini Taliban ile diyalog kurmaya, Taliban'ı ise yeniden müzakerelere dönmeye çağırdı.

Borrell, yaptığı yazılı açıklamada, Taliban’ın devam eden saldırılarını kınadı. Taliban’ın bu tutumunun, Doha barış sürecinde beyan ettiği taahhütleri ile çeliştiğini söyleyen Borrell, yeniden müzakerelere dönme çağrısında bulundu.

Borrell, AB olarak Taliban kontrolünde bulunan bölgelerdeki insan hakları ihlallerini kınadıklarını söyledi. Borrell, “Afganistan’ı siyasi farklılıkları çözmeye, tüm paydaşların temsilini artırmaya ve Taliban ile birleşik bir perspektiften ilişki kurmaya teşvik ediyoruz” ifadelerini kullandı.

AB olarak Afgan halkına olan desteklerinin devam edeceğini söyleyen Borrell, bu durumun barışçıl ve kapsayıcı bir çözüm için tüm Afganların haklarına saygı gösterilmesi şartına bağlı olduğunu dile getirdi.

Borrell, Taliban’ı müzakerelere yeniden dönmeye çağrısında bulunurken, kalıcı bir ateşkes sağlanması ve şiddetin durdurulması gerektiğini vurguladı.

Borrell, şu ifadeleri kullandı;

Eğitime erişim de dahil olmak üzere, son yirmi yılda kadınlar ve kız çocukları tarafından elde edilen önemli kazanımların korunması kritik önem taşıyor. Aksi takdirde, iktidar zor kullanılarak alınırsa ve bir İslam emirliği yeniden kurulursa, Taliban tanınmama, tecrit, uluslararası destek eksikliği ve Afganistan’da devam eden çatışma ve uzun süreli istikrarsızlık olasılığı ile karşı karşıya kalacaktır.”