AB'den 10 Suriyeliye yaptırım kararı

Avrupa Birliği (AB), Ukrayna'da Rusya için savaşmak üzere paralı asker topladıkları gerekçesi ile 10 Suriyeli ve iki özel güvenlik şirketine yaptırım kararı aldı.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından Suriye'deki paralı askerlerini bölgeye yönlendirdiği iddia edilmişti. CIA Direktörü Burns ise yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşta 15 bin asker kaybettiğini ve bu nedenle taktik değiştirerek uzun menzilli atışlara yöneldiğini belirtmişti.

Avrupa Birliği (AB) resmi gazetesinde yayımlanan bir haberde, Ukrayna’da Rusya için savaşmak üzere paralı asker toplayan 10 Suriyeli ve iki özel güvenlik şirketi için yaptırım kararı alındığı duyuruldu. 

Yaptırım kararına gerekçe olarak, bu kişi ve şirketlerin Ukrayna'da Rus askerleri arasında savaşmak için Suriyeli ve Filistinli kişiler ile anlaşma ypulan gittiği bildirildi. 

Yaptırım kararı alınan kişilerin AB ülkelerine girişlerine yasak getirilirken, Avrupa Birliği ülkelerindeki mal varlıkları da donduruldu. 

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın yakın dostu olan ve "Cham Wing" isimli özel havayolu şirketinin sahibi Issam Shammout da AB'nin yaptırım kararı alan isimler arasında.