AB’nin hedefinde Rus Wagner Grubu var

Avrupa Birliği, Batı Afrika’da faaliyet gösteren Rus paralı askerlerine karşı yaptırımlarla ilgili taslak bir liste hazırladığını duyurdu.  

Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanlarının toplantısında basın mensuplarına konuşan Fransa Dışişleri Bakanlı Jean-Yves Le Drian, bakanların Mali konusunu ele aldığını belirtti.

Le Drian, “Wagner Grubu’na karşı yaptırımlar için yasal çerçeve kararlaştırmak için ortak bir arzu var” ifadelerini kullandı.

Le Drian ayrıca olası yaptırımların Wagner Grubu ile çalışan şirketleri de hedef alacağını söyledi.

Diğer ülkelerin diplomatları da Fransa’nın sergilemiş olduğu duruşa destek verdi. Reuters’a konuşan diplomatlar, varlık dondurma ve seyahat yasağı gibi yaptırımların mahkemeden geri dönmesini önlemek için kanıt toplamak üzere belirli bir süreye ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Öte yandan Mali’de yaşanan Fransa-Rusya gerginliği devam ediyor. Fransa’nın Mali’de askeri varlığını azaltma kararının ardından hükümet, Rus Wagner grubuyla iletişime geçmişti.

Mali geçici Başbakanı Choguel Maiga, Fransa’nın askerlerini geri çekmesinin ardından ülkede güvenlik boşluğu olacağını ve ülkesinin güvenlik için başka seçenekleri değerlendirdiğini belirtmişti.