Askeri olarak Türkiye mi daha güçlü yoksa Yunanistan mı?

Dönemsel uzlaşmalar dışında çoğu zaman gerginlik ve savaşlarla günümüze kadar gelen Türk-Yunan ilişkileri, Ankara’nın Doğu Akdeniz'deki sondaj faaliyetlerini genişletme hamlesi sonrası bir kez daha gerildi. Yunan tarafı, Türkiye ile askeri anlamda çatışmaya hazır olduğunu söyledi. Peki askeri olarak Ankara’mı daha güçlü yoksa Atina mı? Olası bir çatışma durumunda AB’nin şımarık çocuğuna hangi ülkeler yardım edecek?

Fethiye Mutaf Narin / INTELL4

Yunanistan’ın 1821’de bağımsızlığını kazanmasının ardından, Türkiye ve Yunanistan arasındaki ilişkiler, dönemsel uzlaşmalar dışında çoğu zaman gerginlikler ve savaşlarla günümüze kadar geldi. Yunanistan’ın geçmiş dönemde oldukça ağır bir ekonomik kriz yaşaması ve bu süreçte Türkiye’nin büyümesini sürdürmesi, Ankara’yı askeri ve siyasi olarak Atina’nın boy ölçüşemeyeceği bir ülke konumuna taşıdı.

İki ülke arasında uzun yıllardır çözüme kavuşmayan bir çok sorun bulunuyor. Bunlardan bazıları her ne kadar Ege denizi, sınır gerilimi, mülteci sorunu ve Kardak krizi olsa da ana ekseni oluşturan en büyük sorun Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki doğalgaz arama faliyetleri.

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki sondaj faaliyetlerini genişletme hamlesi sonrası Yunanistan ile Türkiye arasında ipler her geçen gün biraz daha fazla gerilmeye başladı. Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos, ülkesini her türlü provokasyona karşı egemenlik haklarını korumak için Türkiye ile askeri anlamda çatışmaya hazır olduğunu söyledi. Panagiotopoulos, Türkiye’nin son zamanlarda provokatif faaliyetlerde bulunduğunu öne sürdü.

YUNAN ASKERİ BÜTÇESİ TÜRKİYE’NİN YARISI BİLE DEĞİL

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli bağımsız Global Fire Power'ın (GFP) 2020 raporuna göre Türkiye, Akdeniz'e kıyısı olan ülkeler içinde donanmasında 5’inci sırada yer alıyor. Mısır, İtalya, Cezayir ve Fransa’nın ardından Türkiye geliyor. Yunanistan ise Türkiye’nin gerisinde bulunuyor.

Türkiye ile Yunanistan’ın silahlı kuvvetlerinin karşılaştırmasını değerlendiren uzmanlar, Türkiye'nin dünyadaki ve bölgedeki konumunu güçlendirmeye çalıştığını ve bu yönde başarılı adımlar attığını söylüyor.

Öte yandan son dönemde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Libya’da ve Suriye’de başarılı bir askeri deneyim yaşadığının altını çizen analistler, Türkiye’nin askeri faliyetleri göz önünde bulundurulduğunda her zaman olası bir çatışmaya hazır olduğunu, Yunanistan'ın ise uzun zamandır savaşta yer almaması dolayısıyla, olası bir çatışmada Türklerin kazanma olasılığının daha yüksek olduğu ifade ediyor.

Tüm bu avantajların yanı sıra Yunanistan'ın elinde bulundurduğu Rus S-300 sistemleri, Türk ordusunun savaş uçağı, fırkateyn, denizaltı ve İHA’ları karşısında yeterli düzeyde değil.

Son olarak Yunan ordusunun, Türkiye’den üç kat daha az denizaltıya sahip olduğunu ifade eden uzmanlar, Türkiye ile Yunanistan arasında çıkacak olası bir çatışma durumunda, Yunanistan’ın tek başına hayatta kalamayacağı ve müttefiklerinden yardım almak zorunda kalması gerektiği vurguladı.

AB DAĞILMA TEHLİKESİ ALTINDA: YUNANİSTAN’A KİM YARDIM EDECEK?

Her fırsatta Euro Bölgesi'ndeki ortakları tarafından yardımına koşulan ülke olan Yunanistan’ın askeri gücünün Türkiye karşısında oldukça zayıf olmasına rağmen, korkusuzca ‘Türkiye ile çatışmaya hazır olabileceği’ açıklamalarını yapması, birlik içindeki müttefiklerine güvendiğini bir kez daha kanıtlar nitelikte. Ancak birlik içinde dağılmaların başlaması ve Covid-19 süreciyle birlikte ekonomik zayıflamaların yaşanması, AB ülkelerini geçmişe kıyasla daha içe kapanık olmaya sürükledi.

Sene başında İngiltere’nin AB’den ayrılması ve yıl içinde birlik içindeki güvensizliğin bir hayli azalması AB’nin parçalanma tehdidi ile karşı karşıya olduğunu gösteriyor. Böylesi kritik bir süreçte ‘Avrupa’nın şımarık çocuğu’ olarak adlandırılan Yunanistan’ın hala müttefiklerine güvenerek Türkiye’ye meydan okuması oldukça etkileyici. Ancak Türkiye ile Yunanistan arasında olabilecek olası bir çatışma ve meydan okuma durumunda, Yunanistan’ın müttefiklerinden eski desteği görmeyeceği ve gün geçtikçe yalnızlaşacağı aşikar.

Fethiye Mutaf Narin / INTELL4

fethiyemutaf@intell4.com