AB olağanüstü toplanıyor: Kritik zirveden yaptırım kararı çıkacak mı?

Avrupa Birliği (AB) liderleri Çin ile ilişkileri, Türkiye’ye uygulanması planlanan yaptırımları ve Brexit sonrası İngiltere ile ilişkileri değerlendirmek üzere olağanüstü toplanacak. Eylül ayında gerçekleşmesi beklenen zirveden Türkiye’ye yaptırım kararı çıkacak mı?

Avrupa Birliği (AB) liderleri Çin ile ilişkileri, Türkiye’ye uygulanması planlanan yaptırımları ve Brexit sonrası İngiltere ile ilişkileri değerlendirmek üzere olağanüstü toplanacak. Eylül ayında gerçekleşecek zirvenin net tarihi henüz netleşmedi ancak Covid-19 salgının seyrine göre en kısa süre içinde belirlenerek açıklanması bekleniyor. AB liderleri, bu zirvede, pandeminin yol açtığı ekonomik krizin başlamasından bu yana tartışılmayan tüm konuları masaya yatırma olanağı yaratmaya da çalışıyor.

Liderler, zirvede 2021-2027 bütçesi ve koronavirün ekonomik sonuçlarıyla mücadele için hazırlanan 750 milyar euroluk kurtarma programı üzerine de durum değerlendirmesi yapacak. Zira AB bütçesi ve kurtarma programına ilişkin karar, Avrupa Parlamentosu'nun onayıyla alınıyor.

ÇİN İLE İLİŞKİLER GERGİN

Ayrıca AB devlet ve hükümet başkanlarının Covid-19 salgını nedeniyle ileri bir tarihe ertelenen AB-Çin zirvesinde birlik olarak Pekin'e yönelik ortak siyasi ve ekonomik stratejiyi tartışacakları belirtildi. Çin lideri Şi Cinping ile AB 27 AB ülkesinin liderini bir araya getirecek olan AB-Çin zirvesinin 14 Eylül'de Almanya'nın Leipzig kentinde yapılması planlanmıştı.

Hong Kong'a yeni güvenlik yasasının yürürlüğe girmesi, Pekin yanlısı Hong Kong Baş Yöneticisi Carrie Lam'ın, bölgenin planlanan parlamento seçimlerini bir yıl erteleme ve muhalefet adaylarını diskalifiye etme kararının sonrası Brüksel ile Pekin ilişkileri gerilmiş durumda.

TÜRKİYE’YE UYGULANACAK OLASI YAPTIRIMLAR

Zirve’nin en önemli konularından biri olan Türkiye’ye yaptırım meselesi masada olacak. Agence France-Press’de (AFP) yer alan bilgiye göre, Ankara'nın BM Libya silah ambargosuna uyması ve Doğu Akdeniz'deki sondaj faaliyetleri nedeniyle Türkiye'ye uygulanması planlanan yaptırımlar değerlendirilecek.

Yine Fransız haber ajansı, diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ülkesinde insan hakları ihlalleri ile suçlandığını ve Ayasofya'nın camiye çevrilme kararını değerlendireceklerini bildirdi.

BREXİT SONRASI İNGİLTERE İLE İLİŞKİLER

Toplantıda Avrupa Birliği Brexit Başmüzakerecisi Michel Barnier'in İngiltere'nin birlikten ayrılmasının ardından Brüksel'in Londra ile ilişkilerinin nasıl olacağı konusunda brifing vermesinin beklendiği kaydedildi. Londra ile müzakerelere 17 Ağustos'ta başlanması, 28 Eylül ile 2 Ekim tarihleri arasında ise nihai oturum düzenlenmesi planlanıyor.