Le Drian: “AB Lübnanlı yetkililere yaptırım uygulayacak”

Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian, AB ülkelerinin Lübnanlı yetkililere karşı bu ay içerisinde yaptırım uygulama konusunda anlaşmaya vardığını dile getirdi.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Brüksel’de düzenlenen AB dışişleri bakanlarının bir arada toplandığı AB Dış İlişkiler Konseyi sonrası açıklamalarda bulundu. Le Drian, Lübnan’ın aylardır kendini yok etmekte olan bir ülke olduğunu ifade etti.

Halkın ekonomik anlamda büyük zorluklar yaşadığını söyleyen Le Drian, Lübnanlı yetkililere aylardır hükümet kurmaları ve ülkeyi bu durumdan çıkarmaları için gerekli reformlara hayata geçirme konusunda uyardıklarını belirtti.

Le Drian, AB ülkeleri arasında Lübnan Limanındaki patlamanın yıl dönümünden önce, bu ay içerisinde yaptırımları uygulamaya koyma konusunda anlaşma yapıldığını söyledi. Fransa Dışişleri Bakanı, yaptırımların Lübnanlı yetkililer üzerinde, hükümet kurma ve gerekli reformları uygulama konusunda harekete geçme yönünde baskı aracı olduğunu ifade etti.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ise Lübnan’da siyasi belirsizliğin sürdüğünü belirtirken, AB’nin bu durumdan ülkenin siyasi liderlerinden daha endişeli olduğunu söyledi.

Borrell, siyasetçilerin tutumunu hedef alan ve dengeli bir yaptırım uygulanacağını söylerken, halkın hedefte olmadığını ifade etti.