AB’den İrlanda mesajı: “İngiltere siyasi irade göstermeli”

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, İngiltere’nin siyasi irade göstermesi durumunda Kuzey İrlanda Protokolü anlaşmazlığında olumlu bir sonuca ulaşabileceklerini söyledi.

Leyen, İrlanda’nın başkenti Dublin’e resmi bir ziyaret gerçekleştirdi.

İrlanda Başbakanı Micheal Martin ile bir araya gelen Leyen, ziyaret kapsamında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Brexit anlaşmasının bir parçası olan Kuzey İrlanda Protokolü’ne değindi.

AB ve İrlanda’nın Brexit konularında her zaman “çok yakın iş birliği” içinde olduklarına dikkat çeken Leyen, Brexit’in, İrlanda için ticari konularda çok fazla adaptasyon anlamına geldiğini ve İrlanda’nın bu süreci başarılı şekilde yürüttüğünü söyledi.

Leyen, Birlik ile İngiltere arasında tansiyonun yükselmesine neden olan protokol ile ilgili ayrıca, “İngiltere siyasi irade gösterirse, (protokolde) olumlu bir sonuca varılabileceğimizden çok eminim” dedi.

Sputnik’in aktardığına göre, Brexit anlaşmasının bir parçası olan Kuzey İrlanda Protokolü, Birleşik Krallık’ın bir parçası olan Kuzey İrlanda ile AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti arasındaki ticareti düzenliyor.

Protokol kapsamında Kuzey İrlanda, Brexit’e rağmen AB’nin gümrük birliği kurallarına tabi olmayı sürdürüyor. Birleşik Krallık’ın geri kalanıyla ticareti ise Kuzey İrlanda limanlarında gümrüğe tabi tutuluyor.