AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Oliver Varhelyi, Sırbistan'ı kayırmakla suçlanıyor

Avrupa Komisyonu Komşuluk ve Genişleme Komiseri Oliver Varhelyi’nin, Birlik’in genişleme müzakereleri sırasında Sırbistan’ı kayırdığı iddiasıyla AB iç soruşturmasına tabi tutulacağı açıklandı.

AB Komisyonu Komşuluk ve Genişleme Komiseri Oliver Varhelyi, Sırbistan’ı kayırdığı iddiasıyla soruşturuluyor.

euronews’te yer alan habere göre Parlamento’da söz konusu raporun hazırlanmasına katkı sağlayan Hollandalı milletvekili Thijs Reuten, komisyon üyesini eleştirdi.

Varhelyi’nin bosnalı ayrılıkçı Sırp lider Milorad Dedik ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic'e karşı sessiz kalmakla suçlayan milletvekili Reuten, "Bu Komisyon üyesinin, Bosna'da Sırbistan Cumhurbaşkanı Milorad Dodik'in ayrılıkçı girişimlerine gerçek anlamda karşılık vermediğini ve Sayın Vucic'in Kosova ve Bosna'da durumu istikrarsızlaştıran eylemlerine yeterince tepki göstermediğini gördük. Dolayısıyla bu bizi endişelendiriyor. Bu nedenle görevini davranış kurallarına uygun olarak yerine getirip getirmediğini araştırmak istiyoruz. Zira davranış kuralları, Komisyon üyesinin belirli üye devletlerin gündemini değil, bir bütün olarak Birlik'in çıkarlarını temsil etmesi gerektiğini belirtiyor" ifadelerini kullandı.

Rusya’ya yakın duran Sırbistan, AB üyeliği için resmen başvuruda bulunmasına rağmen, dış politikasını AB dış politikasıyla uyumlu hale getirmiyor.

Oliver Varhelyi'nin, hem Kosova meselesinde hem de Rusya'ya yaptırım uygulama konusundaki isteksizliğinde Sırbistan'ın yanında yer aldığından şüphe ediliyor.