AB ile Suudi Arabistan’dan insan hakları konusunda kritik adım

Avrupa Birliği (AB) tarafından yapılan açıklamada, Suudi Arabistan ile insan hakları konusunda diyalog başlatıldığı duyuruldu.

Avrupa Parlamentosu (AP) İnsan Hakları Komitesi, 2021 İnsan Hakları ve Demokrasi raporu taslağını görüşmek için bir oturum gerçekleştirdi.

AP İnsan Hakları ve Demokratikleşme Bölümü Başkanı Luisa Ragher, oturumda yaptığı konuşmada, üçüncü ülkelerle diyalog kurmaya önem verdiklerini ifade etti.

Ragher, bu kapsamda Suudi Arabistan ile diyalog başlatıldığını söyledi. Ayrıca Ragher, “Az önce Suudi Arabistan ile önemli bir görüşmeden çıktım. Çok önemli ve ilk kez yapılan bir diyalog oldu. Size bu yöntemle partner ülkeler ile insan hakları konusunda iletişime geçeceğimi söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.

Oturumda konuşan bir diğer isim AP Milletvekili Maria Soraya Rodrigez Ramos ise dünya genelinde demokrasilerin erozyona uğradığını dile getirdi.

Ramos, AB’nin yalnızca durumu özetlemek için değil, dünyadaki demokrasileri desteklemek amacıyla somut düzeyde araç geliştirmek için çalışması gerektiğine dikkat çekti.

Ayrıca Ramos, AB’nin insan hakları konusunda daha tutarlı ve uyumlu olması gerektiğini vurguladı.