AB, Çin ile imzaladığı yatırım anlaşmasının AP’deki onay sürecini askıya aldı

Avrupa Birliği (AB) Çin ile imzaladığı yatırım anlaşmasının Avrupa Parlamentosu’nda onay sürecini askıya aldığını duyurdu.

Geçtiğimiz aralık ayında imzalanan AB ile Çin arasındaki anlaşmanın onay aşamasında durdurulmasında, iki taraf arasındaki gerilimin etkili olduğu belirtildi.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis tarafından yapılan açıklamada, “Çin’in AB üye devletlerine ve AP milletvekillerine karşı yaptırımlarının bulunduğu bugünkü ortamda bu anlaşmanın onaylanmasına olanak sağlayan bir durumun söz konusu olmadığı” belirtildi.

Dombrovskis, “AB ile Çin arasındaki ilişkilerin kapsamını gözardı etmemiz söz konusu değil. Her durumda anlaşmanın altında yatan sebepler geçerliliğini koruyor. Çin ile olan ilişkilerde hep bir asimetri var ve bu anlaşma bu asimetrinin çözülmesi için bize yardımcı olabilir” şeklinde konuştu.

AB geçtiğimiz Mart ayında Çin’in Uygur Türklerine yönelik insan hakkı ihlalleri sebebiyle yaptırım kararı almıştı. Dört Çinli yetkili ve bir kuruma AB tarafından yaptırım kararı alınmış ve bu 30 yıldan bu yana Çin’e yönelik ilk yaptırım olarak kayıtlara geçmişti.

ÇİN’DEN TEPKİ GECİKMEDİ

Çin AB’nin kararına sert bir şekilde yanıt verdi. Çin Dışişleri Bakanlığı aralarında beş AP milletvekilinin de bulunduğu on kişi ile birlikte, AP insan halkları alt komitesinin de aralarında bulunduğu dört kuruma yönelik yaptırım kararı alındığını duyurdu.

Çin’in ABD, Kanada ve İngiltere’nin bazı milletvekillerini kara listeye alması ile birlikte toplam yaptırım uygulanacak birey ve kurum sayısı 30 oldu.