AB'den Türkiye'ye 3 milyar euroluk ek fon

Almanya Başbakanı Merkel, Brüksel’de yapılan AB Zirvesi’nde Türkiye ile göç mutabakatının uzatılmasının kabul edildiğini ve söz konusu raporun 3 milyar euro ek fon içerdiğini açıkladı.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de yapılan Avrupa Birliği (AB) Zirvesi’nin ilk gününde Türkiye ile ilişkiler öne çıkan gündem maddeleri arasında yer aldı.

Zirvede, Doğu Akdeniz ve Gümrük Birliği’nin güncellenmesinin yanı sıra Suriyeli göçmenler için maddi yardım sağlanması konusu da ele alındı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, liderler arasındaki ilk görüşmenin ardından zirvede Türkiye ile ilgili ilişkilerin detaylı olarak ele alındığını aktardı. Öte yandan Merkel, AB’nin Türkiye ile Gümrük Birliği’nin modernizasyonu ile ilgili çalışmaların süreceğini açıkladı.

TÜRKİYE’YE 3 MİLYAR EK FON

AB Komisyonunun Türkiye ile göç mutabakatını uzatmaya yönelik rapor verdiğini belirten Merkel, raporun kabul edildiğini ve 3 milyar euro ek fon içerdiğini söyledi.

Türkiye, AB’nin 5 yıl önce taahhüt ettiği finansmanı vermemesi nedeniyle tepki göstermişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şubat 2020’de batı sınırlarının açıldığını belirterek Suriyeli göçmenlerin geçişine engel olunmayacağını söylemişti.

Zirve bildirisinde Türkiye ile iş birliği geliştirilmesinin AB’nin stratejik çıkarlarına uygun olduğu ifade edildi. Öte yandan, Doğu Akdeniz’deki gerilimin düşürülmesinin olumlu olduğu ve terörle mücadele konusunda Türkiye ile diyaloğun sürdürüleceği belirtildi.