AB Dönem Başkanı Jansa: "Türkiye, Akdeniz’in en önemli aktörlerinden biri"

Avrupa Birliği Dönem Başkanı ve aynı zamanda Slovenya Başbakanı Janez Jansa, Türkiye hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

AB Dönem Başkanı Jansa, Avrupa Parlamentosu’nun, Fransa’da düzenlenen kurul oturumunda, ülkesinin altı aylık AB dönem başkanlığındaki öncelikleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Türkiye ve Rusya ile AB arasındaki ilişkiler hakkında değerlendirmelerde bulunan Jansa, uzun vadeli ilişkilerin tanımlanması gerektiğini vurguladı.

Jansa, “Türkiye, Akdeniz’in en önemli aktörlerinden biri haline gelmektedir” şeklinde konuşarak, Türkiye’nin bölgedeki önemine dikkat çekti.

Jansa ayrıca koronavirüs salgını nedeniyle hazırlanan AB kurtarma paketi ile AB’nin stratejik özerkliğine öncelik vereceklerini dile getirdi.

AB ile Batı Balkanlar arasındaki ilişkiler hakkında değerlendirmelerde bulunan Jansa, kendi dönem başkanlıkları sürecinde Batı Balkanlar’a yoğunlaşacaklarını söyledi. Jansa, Ekim ayında Slovenya’da AB ile Batı Balkanlar arasında zirve toplantısı düzenleyeceklerini belirtti.

Avrupa Birliği’nin genişlemesinde birtakım zorlukların olduğunu söyleyen Jansa, “Amacımız Batı Balkan ülkeleri için AB perspektifini canlandırmaktır” şeklinde konuştu.

Jansa, “Batı Balkanlar’a yönelik biz adım atmazsak bu adımları farklı menfaatleri ve değerleri olan başkanlar atar” ifadelerini kullandı.