A400M, helikopterlere de havada yakıt ikmali yapabilecek

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın filosunda bulunan askeri nakliye uçağı A400M, iki helikoptere aynı anda havada yakıt ikmali gerçekleştirdi.

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın filosunda bulunan askeri nakliye uçağı A400M'in, helikopterlere havadan havaya yakıt ikmali çalışmaları devam ediyor. 

Yaklaşık 50 ton yakıt taşıyabilen yeni nesil askeri nakliye uçağı A400M'in sertifikayı yıl sonunda alması planlanıyor. A400M, havadan havaya yakıt ikmali sertifikasyon sürecindeki tüm hedefleri başarıyla tamamladı. 

Airbus’tan yapılan açıklamada, Fransız Silahlanma Genel Müdürlüğü (DGA) ile koordineli olarak gerçekleştirilen uçuş testlerinde, Fransız Hava Kuvvetleri filosundaki iki adet H225M helikopterinin kullanıldığı bilgisine yer verildi. 

Havadan havaya yakıt ikmali testleri, Fransa’nın batı kıyısında 304 m (1.000 fit) ile 3 bin 48 m (10 bin fit) arasında ve saatte 195 km’ye (105 knot) kadar düşük uçuş hızlarında gündüz ve gece koşullarında gerçekleştirildi.

İKİ HELİKOPTERE AYNI ANDA HAVADA YAKIT İKMALİ YAPILDI

Bu açuşlar esnasında, iki helikoptere iki kez havada yakıt ikmalı yapıldı. 

Helikopter havadan havaya yakıt ikmali, farklı uçuş profillerine sahip uçakları içeren ve çok sınırlı ortak uçuşu paylaşan, düşük irtifalarda ve gece koşullarında yakın uçuş düzeni gerektiren Özel Kuvvetler operasyonları için benzersiz bir askeri yetenek sağlıyor.

Bu kabiliyetle A400M, dünyada bu tür operasyonlar yapabilen birkaç tanker uçağından biri haline geliyor.