Çin'deki "996" sistemine Yüksek Halk Mahkemesi'nden tepki

Çin’in Yüksek Halk Mahkemesi, ülkedeki çalışma saatlerine yönelik şirketleri uyardı. “996” olarak bilinen sistem, özellikle teknoloji şirketlerinde ve yeni işe başlayanlarda yaygın olarak uygulanıyor.

Çin’de “996” olarak bilinen ve haftanın altı günü, sabah dokuzdan akşam dokuza kadar çalışma uygulamasına yönelik tepkilerden biri de ülkenin Yüksek Halk Mahkemesi’nden geldi.

Perşembe günü açıklama yapan Yüksek Halk Mahkemesi, İnsan Kaynakları ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, "Son zamanlarda, bazı sektörlerde fazla mesainin yaygınlaştığı görüldü” denilerek, işçilerin "dinlenme ve tatil" haklarının bulunduğu vurgusu yapıldı. Ayrıca, "ulusal çalışma saati sistemine uymak işverenlerin yasal yükümlülüğüdür" şeklinde uyarı yapıldı.

Aşırı yoğun çalışma saatlerine karşı halkın tepkisi yeni değil. Alibaba kurucu ortağı Jack Ma, iki yıl önce 996 kültürünü "büyük bir nimet" olarak adlandırmış ve Çin'de ağır bir şekilde eleştirilmişti.

Ocak ayında e-ticaret şirketi Pinduoduo (PDD), aralarında intihar eden bir adamın da bulunduğu iki çalışanının beklenmedik bir şekilde ölmesinin ardından çalışanlarını fazla çalıştırdığı iddiaları üzerine yoğun bir tepki gördü.

Çin’deki iş kanunlarına göre, çalışanların bu kadar uzun sürelerde çalıştırılması yasak. Ancak mahkemeden gelen son uyarı ile söz konusu çalışma saatlerinin düzeltilmesi ve özel sektörde ceza uygulanması gündeme geldi.