Çin, 6G uydusunu fırlattı

Çin, dünyanın ilk 6G test uydusu "Tianyan 05"i uzaya gönderdi. Taiyuan Uydu Fırlatma Merkezi'nden gönderilen uydu, terahertz bandının testlerinde kullanılacak. Ayrıca dünya üzerindeki doğal afet, tarım ve hayvancılık çalışmaları ile inşaat halindeki binalar da bu uydu ile gözlemlenebilecek…

Çin, geçtiğimiz saatlerde bir ilke imza attı. Ülkenin en iyi üniversitelerinden bir tanesi olarak bilinen Elektronik Bilim ve Teknolojileri Üniversitesi'nin liderliğinde geliştirilen dünyanın ilk 6G test uydusu, uzaya resmen gönderildi. Taiyuan Uydu Fırlatma Merkezi'nde gerçekleştirilen fırlatma, çok önemli gelişmelere sahne olacak gibi görünüyor.

 Çinli yetkililer, dünyanın ilk 6G uydusuna "Tianyan 05" ismini verdiler. Üniversite ekibinin yanı sıra, "Chengdu Guoxing Aerospace Science and Technology" ile "Beijing Weinaxingkong Technology" isimli şirketlerin de çabalarıyla geliştirilen uydu, terahertz bandının iletişim için neler sunduğunu ortaya koyacak. Ayrıca bu uydu, gezegenimizin uzaydan daha etkili bir şekilde izlenmesini sağlayacak. Uzmanlara göre Tianyan 05 ile tarım ve hayvancılık, inşaat halindeki binalar ve afet durumları anlık olarak izlenebilecek.