2025 yılından sonra dünya ve teknoloji

Hayatımıza tam anlamıyla girmek üzere olan 5G ve Li-Fi teknolojisinin insanlık için getirilerini sizler için derledik detaylar haberimizde…

Teknolojinin diğer alanları gibi iletişim teknolojileri de hızla gelişiyor. GSM teknolojisi ile başlayan bu serüven 5G teknolojisi ile Wi-Fi teknolojisi de yerini Li-Fi’ye bırakmaya hazırlanıyor diyebiliriz. Her geçen gün yeni haberleri ve gelişmeleri olan 5G teknolojisi henüz hayata geçmiş sayılmaz.

110

Teknoloji sayesinde her işimizi hızlıca halledebilir duruma geldik. Fakat gelişen teknoloji ve bu teknolojilere alışan insanlar daha hızlı bir iletişim alt yapısına ihtiyaç duymaya başladı. Özellikle akıllı telefonların hayatımıza girmesi ile birlikte internet hızı da önemini arttırdı. Kablosuz iletişimde de artık 2025 yılında tam anlamıyla kullanıma sunulacağı düşünülen teknoloji ise Li-Fi ve 5G. 

210

5G VE AKILLI ARABALAR

Sensör teknolojisinin gelişmesi ile birlikte otomotiv sektöründe de bazı değişiklikler yaşanmıştı. Bu sensörler ile park özelliği, otomatik sürüş gibi özellikleri olan arabalar üretilmişti. 5G teknolojisi ile birlikte akıllı arabalar çok daha akıllı olacak denilse yeri. Çünkü arabalar birbiri ile iletişim kurup trafik yönetimi sağlayabilecek. Tam otonom yani insansız olarak çalışacak bu arabalar büyük şehirlerdeki trafik problemini ortadan kaldırmaya yönelik tasarlanmış durumda.

YAPAY ZEKALI AKILLI ŞEHİRLER

Gelişen yapay zeka teknolojisi için güçlü bir iletişim alt yapısına ihtiyaç vardı. Bu ihtiyacı karşılayacak olan 5G teknolojisi ile birlikte akıllı şehirler ve evler gündemde olacak. Şehirleri trafik yönetiminden kaynak planlamasına kadar yapay zekalı sistemler yönetecek. Hatta şehirlere kurulan akıllı güç şebekeleri ile tüketim planlaması yapılarak enerji verimliliği sağlanacak. Şehirlerin güvenliği yine benzer sistemler tarafından sürekli olarak denetlenecek.

410