İstenmeyen 5G teknolojisi

Türkiye’de 23 Şubat 1994’te başlayan ilk cep telefonu görüşmesinin üzerinden 25 yıl geçti. Teknoloji gelişerek kısa sürede büyük devrimlere yol açtı. Geleceğin teknolojisi 5G ise şimdiden küresel dengeleri değiştirmeye aday. Yeni dünya düzeni liderliği çekişmesinin en önemli alanlarından birisi olan 5G'de liderliği Huawei ile Çin götürüyor. ABD, Avrupa ülkelerine Çin'den bu teknolojiyi satın almama baskısı yapması olayın ciddiyetini gözler önüne seriyor. Peki 5G hayatımızda neleri değiştirecek?

Ülkemizde 1G teknolojisi ile 1991 yılında araç telefonları aracılığıyla tanışıldı, 1993’te ilk kez internet kullanımı başladı. 2G teknolojisi ise; cep telefonuyla görüşme, veri aktarımı ve SMS gönderimine olanak sağlayarak 1994’te hayatımıza girdi. 2009’da 3G’ye geçen Türkiye, 1 Nisan 2016’da ise mobil cihazlarda internet hızını 10 kat artıran 4,5G teknolojisine geçti.

Gelişen teknoloji karşısında kendisini durmadan daha ileriye taşıyan teknoloji, kaçınılmaz olarak 5G teknolojisini yakında hayatımıza sokacak. Ancak hala üzerinde geliştirme çalışmaları devam ettiği için, 5G ile ilgili yapılan tanımlar şu an için tahmini olarak verilmektedir.

5G PROTESTOLARI

Binlerce kişi koronavirüs pandemisinin bir şekilde 5G teknolojisiyle bağlantılı olduğu yönündeki tehlikeli ve temelsiz komplo teorisini destekleyen protestolar düzenlemek için internet üzerinden toplanıyor.

Komplo teorisine inanan 10 binden fazla kişi, Paskalya Pazartesi'sinde yeni nesil hücresel internet teknolojisinin piyasaya sürülmesini engellemeyi amaçlayan küresel protesto düzenlemek için bir Facebook grubunda bir araya geldi.

Facebook sayfasında “Uzaktan ve sessizce duyulmamız gerekiyor. Şirketleri ceplerinden vuracak ve ses çıkaracağız" ifadeleri kullanılıyor.

Facebook grubunun yaratıcıları da üyelerini şarkılar yazıp döviz hazırlamaya teşvik ediyor. Grup yöneticileri “Mümkün olduğunca yaratıcı olun. Gezegeniniz size güveniyor"  ifadelerini kullandı.

Benzer büyüklükteki başka bir grup 25 Nisan'da 5G'ye karşı bir protesto planlıyor gibi görüyor ama nasıl bir eylem yapacakları henüz belirlenmiş değil.

Telekom endüstrisi veya 5G'nin gelişiminde herhangi bir çıkarı olmayan sayısız bilim insanı ve araştırmacı bu asılsız iddiaları reddetmişti.

Fikir, Reading Üniversitesi'nde hücresel mikrobiyoloji doçenti olan Dr. Simon Clarke tarafından “tamamen saçmalık” diye reddedilirken, Uluslararası İyonize Olmayan Radyasyondan Korunma Komisyonu'ndaki bilim insanları bu yıl yaptıkları önde gelen araştırmada 5G'yle bağlantılı sağlık risklerine işaret eden herhangi bir bilimsel kanıt olmadığı sonucuna vardı.

4G'DEN FARKI NEDİR?

4G ağında LTE adı verilen şifreleme, 5G’de yerini OFDM adı verilen bir şifrelemeye bırakacak. OFDM, LTE’ye göre internete daha hızlı erişim sağlayabilecek.

5G teknolojisinin getireceği büyük farklılıkların yanında bir diğer özelliği de, vericilerinin oldukça küçük olması olacak. Neredeyse evlerdeki modem kadar küçük vericiler, kule biçimindeki baz istasyonlarının da sonunu getirecek. Küçük vericilerinin sayılarının fazlalığı şebekedeki veri transferini artıracak.

Şu an Wi-Fi teknolojisiyle mümkün olan büyük ve küçük tüm akıllı cihazların internete bağlanabilmesi, 5G teknolojisiyle de mümkün olabilecek.

5G teknolojisinin daha önceki şebekeye göre dört kat geniş kapasitede olacağı ve daha yüksek genişbant özellikleri sunacağı belirtilmişti. Böylece 5G ağı, önceki teknolojilere nazaran daha akıllı bir sistem olacak. Bu özelliğiyle yeni teknoloji, bekleme süresini minimuma indirecek hızlı bir teknoloji sunacak. Yeni teknolojide hedef, saniyede 20 GB hızında internet olacak.

5G kullanıcılarının ideal koşullarda karşılaşacağı maksimum gecikme süresinin de 4 milisaniye olması gerektiği vurgulanıyor. Bu anlamda LTE’nin 20 milisaniyelik gecikmesine göre ciddi anlamda bir fark  yaratacağını söylemek mümkün.

NELER DEĞİŞECEK?

5G teknolojisinin bağ kuracağı bir diğer alan ise, sürücüsüz araçlar olacak. 5G ile birlikte araçlar trafikteki diğer araçlarla etkileşime girebilecek ve daha güvenli bir yolculuk imkanı tanıyacak. Bunun için internet tepki verme süresinin en aza indirilip minimal düzeyde olması yönünde çalışmalar yapılacak.

Gelişen bu teknoloji, cerrahi operasyonlara da katkı sağlayacak. Bir operasyona rehberlik etmeyi ve başarısız ameliyat sayısını azaltmayı mümkün kılacak. 25 Şubat’ta Barcelona’da yapılan Mobil Dünya Kongresi’nde denenen 5G teknolojisi ile, ameliyathaneye hiç gitmeden, gerçek zamanlı bir operasyon yönetildi. Barcelona Klinik Hastanesi Kanser bölümü Anabilim Dalı Başkanı Antonio de Lacy ve ekibi, 5G desteği ile sıfır gecikme sağlayıp oldukça net bir görüntü elde etti.

Gelişen bu teknolojiyle birlikte; çamaşır makineleri, çalar saat, telefon, trafik kameraları ve sürücüsüz otomobiller kendiliğinden veri alışverişinde bulunabilecekler. Herhangi bir komut bile almadan akıllı cihazlar yol durumuna bakıp, otomatik olarak uyandırma zamanını belirleyecek.

5G teknolojisi sayesinde ‘akıllı evler’ gerçek zamanlı olarak sahipleri tarafından izlenebilirken; yangın, su baskını, hırsızlık gibi olumsuz durumlara karşı da acil durum uyarısı iletebilecek.

Tüketiciler akıllı elektrik şebekeleri sayesinde, elektrik kullanım miktarı ve fiyatı anlık olarak görüp tüketim açısından daha ucuz saat dilimini tercih edebilecek.

F5 Network şirketinin başmühendisi Bart Salaets, 5G'nin hayatlarımızı nasıl etkileyeceğini şu sözlerle değerlendirdi:

"Film indirme örneği aslında her şeyi özetliyor. Bugün HD kalite bir filmi bilgisayarınıza 10 dakikada indiriyorsunuz. 5G ile bu bir saniye dahi sürmeyecek. Doktorlar farklı ülke ve şehirlerdeki robotik aygıtları kullanarak milisaniyelik gecikme dahi yaşamadan oradaki hastanın ameliyatını gerçekleştirebilecek. Akıllı şehirler, evler, araçlar hepsi için devrim niteliğinde olacak."