5G ile hayatımızda neler değişecek?

Geleceğin teknolojisi olarak bilinen 5G'nin Türkiye'de yaygınlık kazanmasıyla birlikte hayatımızda 7'den 70'e pek çok şey değişecek.

4G/LTE teknolojileriyle internetimizin çok hızlandığını düşünüyoruz; ancak 5G hayallerin sınırlarını zorlayacak çapta büyük bir hız sunmaya hazırlanıyor. 4G teknolojisiyle 50 milisaniyede inen bir dosya, 5G ile sadece 1 milisaniyede inecek. Örneğin; ultra HD kalitede bir film indirmek istiyorsanız 5G ile 6 saniyede bu filmi indirebileceksiniz. 4G ile bu süre 1 saati buluyor.

HER ŞEY AKILLANACAK

Nesnelerin İnterneti kavramı hayatımıza daha fazla dahil olacak. 5G ile birlikte çok daha fazla sayıda eşya birbirleriyle konuşmaya başlayacak. Akıllı evler, araçlar, anahtarlar, lambalar, yüzükler, kolyeler vb. pek çok eşyanın akıllandığı bir çağa girmek üzereyiz.

5G KENDİ ZIRHIYLA BİRLİKTE GELİYOR

5G, savunmasız bir teknoloji değil ve güçlü bir güvenlik sistemine sahip. Büyük veriyi dünyaya yayacak olan 5G'nin elbette güvenli olmaması söz konusu olamazdı. Siber saldırılar ve hacker saldırıları yine tehdit olmaya devam edecek ancak daha fazla uğraşmaları gerekecek.

Otonom araçlar, yani sürücüsüz araçlar, adından da anlaşılacağı üzere, seyir sırasında sürücü ihtiyacını ortadan kaldıran bir teknolojinin ürünleri olarak tanımlanabilir. Bu tip otomobiller sahip oldukları donanım ve yazılımlarla, otomatik olarak hareket edebilecekler.

Trafik ışıklarını tanımlayan sensörler, park sensörleri, uzun ve kısa mesafeli takip imkanı sunan sensörler ve daha nicesi etrafı ile sürekli olarak haberleşerek tüm hamleleri yerine getirecek. Otonom araçlar için olmazsa olmaz teknolojilerden biri olan 5G teknolojisi, ultra hızlı veri aktarımı ve 1 ms altında gecikme süreleri ile son derece hızlı. Ortaya çıkan rakamlar ise gerçekten inanılması zor.

Otonom araçların, hayatımıza tamamen girdiğinde, bir gün içinde araç başına 4000 GB veri tüketmesi bekleniyor. Her bir araç 4 TB civarında veri alışverişi yapacak. Bu trafiğin sağlanması ise 5G ile mümkün olacak.

5G İLE OYUNLAR NASIL OLACAK?

Google Stadia platformu, oyuncuların konsol veya PC gibi donanım bileşenlerine ihtiyaç duymadan internet üzerinden oyunları oynayabilmesine olanak tanıyor. Bugünün internet altyapısıyla gerçekleşemeyen ancak 5G ile internet jet hızında olduğunda oyunları herhangi bir cihaza indirmeden doğrudan internet üzerinden 'stream' ederek oynayabileceğiz. Sadece bir oyun kolu ve televizyon, oyun deneyimi için yeterli olacak.

SAĞLIK SEKTÖRÜNÜ ETKİLEYECEK DEĞİŞİKLİKLER

5G’nin pek çok alanda hayatımızı değiştireceğini artık biliyoruz. Sağlık sektöründe uzaktan yapılacak cerrahi işlemler, 5G ile olanaklı bir hale gelecek.

Ameliyatlar dahi 5G üzerinden yapılabilecek; çünkü milisaniye hızları konuştuğumuz bir teknoloji uzaktan cerrahi operasyonların yapılmasına bile imkan verecek. Doktorlar, 5G üzerinden robotları kullanarak bir başka ülkede dahi olsa operasyonu gerçekleştirebilecekler.