ABD'li şirketler 5G'de geri adım attı

ABD’nin en büyük telekomünikasyon şirketlerinden ikisi, havayolu sektöründen gelen baskı nedeniyle 5G hizmetlerini erteleme kararı aldı.

ABD’de 5G hizmeti verecek şirketlere havayolu sektöründen büyük tepki gösterildi. Uçuşların 5G teknolojisinden olumsuz etkileneceğini savunan Federal Havacılık İdaresi (FAA), teknik çözüm sağlanana kadar 5G hizmetlerinin ertelenmesini talep etti.

ABD’nin en büyük telekomünikasyon şirketlerinden AT&T ve Verizon, söz konusu talebi başlangıçta reddetti. Ancak daha sonra 5 Ocak’ta devreye girmesi planlanan 5G hizmetinin iki hafta ertelendiği duyuruldu.

Geçen ay, dünyanın en büyük iki uçak üreticisi Airbus ve Boeing yetkilileri de “5G müdahalesinin uçakların güvenli bir şekilde çalışmasını olumsuz yönde etkileyebileceğini” söyleyerek uyarıda bulunmuştu.

AT&T şirketinden bir yetkili, “Havacılık güvenliğinin ve 5G teknolojisinin bir arada var olabileceğini biliyoruz ve daha fazla iş birliği ve teknik değerlendirmenin sorunları gidereceğinden eminiz” açıklamasını yaptı.

FAA’dan yapılan açıklamada, “Bu 5G dağıtımıyla ilgili uçuş kesintilerini azaltmak için ek zaman ve alanı kullanmayı dört gözle bekliyoruz” ifadeleri yer alırken, şirketlere teşekkür edildi.