5G teknolojisine "derhal müdahale" talebi

ABD’nin en büyük havayolu şirketlerinden yöneticiler, çarşamba günü hizmete geçmesi planlanan 5G teknolojisi için Biden yönetimine “derhal müdahale” çağrısında bulundu.

ABD’deki en büyük 10 havayolu şirketi, Biden yönetimine 5G teknolojisine yönelik uyarılarını yineledikleri mektubu Beyaz Saray, Ulaştırma Bakanlığı, Federal İletişim Komisyonu ve Federal Havacılık İdaresi’ne (FAA) gönderdi.

Şirket yetkilileri, çarşamba günü hizmete geçmesi planlanan 5G teknoloji ile ilgili Biden yönetimine “derhal müdahale” çağrısında bulundu. Yetkililer, söz konusu hizmetin hem ulaşım hem de ekonomik anlamda büyük sorunlara yol açabileceğini dile getirdi.

Havacılık alanında faaliyet gösteren kurumlar, 5G'nin uçuşlardaki önemli hesaplamaları bozacağı gerekçeğiyle bu hizmetin verilmesine karşı çıkıyor. Mektupta da, “Ülkedeki ticaret durma noktasına gelecek” ifadeleri ile uçuşların büyük oranda aksayacağına ve sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilemeyeceğine vurgu yapıldı.

Carriers Verizon (VZ) ve AT&T şirketleri, 5G hizmetinin verilmesi için belirlenen tarihi tartışmalar nedeniyle ertelemişti. Şirketlerin açıkladığı gecikme tarihi bu hafta sona erecek.

Mektubu imzalayanlar arasında Airlines for America üyeleri yer alıyor.