Libya'daki krizin tarafları Sirte'de buluştu

Libya krizindeki tarafların yer aldığı 5+5 Ortak Askeri Komite Sirte’de toplandı. Görüşmeye Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi ve BM Libya Özel Temsilcisi Jan Kubis de katıldı.

Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde başlatılan ve Libya krizindeki taraflardan temsilcilerin yer aldığı Ortak Askeri Komite, Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi ve BM Libya Özel Temsilcisi Jan Kubis’in de katıldığı toplantıda buluştu.

Sirte’de gerçekleştirilen toplantıda, Libya’da bulunan paralı askerlerin ülkeyi terk etmesi ve ülkenin kuzey hattı boyunca uzanan Sahil Yolu’nun açılması görüşüldü.

Ortak Askeri Komite’de, Halife Hafter güçlerinden ve hükümete bağlı Libya ordusundan beşer kişilik heyetler bulunuyor. Ekim ayında Cenevre’de gerçekleştirilen toplantılar sonucunda Libya hükümeti ile Hafter'e bağlı heyetler arasında kalıcı ateşkes anlaşması imzalandı.

Komite, Libya’daki Sahil Yolu'nun açılmasını Kasım 2020'de kararlaştırmıştı. Bu çerçevede Sirte ve bu kente bağlı yolların mayın ve patlayıcılardan temizlenmesine karar verildi.

Başkanlık Konseyi Sözcüsü Necva Vehibe, Başkan el-Menfi'nin, Sirte'deki toplantının ardından Tobruk kentine geçtiğini bildirdi. Öte yandan, Menfi'nin burada Halife Hafter'in siyasi müttefiki Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih ile görüşmesi bekleniyor.